18. května 2018 06:00

Američtí vědci mají přístroj na úpravu lidských snů

Znáte své sny?

Říká se, že Thomas Alva Edison si bral ke spánku do ruky ocelovou kouli. Když tvrdě usnul, koule mu vypadla z uvolněných svalů a hlasitě udeřila o dřevěnou podlahu – díky tomu se Edison dostal do polobdělého stavu, v němž mohl manipulovat se snem, který se mu zdál.

Že něco podobného opravdu funguje, ví asi každý, kdo někdy snil – v polobdělém stavu máme nad svými sny částečnou kontrolu; není ovšem dostatečná, aby člověk mohl ovládnout celý sen. Vylepšit se to nyní pokoušejí experti z Massachusetského technologického institutu (MIT): pracují na přístroji, který by dal člověku prakticky absolutní kontrolu nad vlastními sny. Už mají první výsledky a ty jsou až nečekaně slibné!

Co se děje mezi spánkem a bděním

Základní myšlenkou tohoto stroje je uměle vyvolat v lidském mozku stav mezi spánkem a bděním – tedy, slovy jednoho z autorů výzkumu, „uměle rozpoltit lidské vědomí“. Člověk v tomto stavu není ani zcela při vědomí, ani zcela nespí, což mu sice přináší řadu nevýhod (například si tak úplně neodpočine a neregeneruje se), ale současně i několik výhod.

Věda ví o tomto změněném stavu vědomí zatím pozoruhodně málo, a to přesto, že ho již mnoho skupin studovalo – u různých lidí se totiž výsledky velice liší. Někteří lidé jsou schopní vést plnohodnotnou konverzaci (někdy si ji po úplném probuzení pamatují, jindy ne), jiní mají vizuální a sluchové halucinace, jež mohou někdy částečně ovládat.

Vědci pro tuto část spánku používají termín hypnagogie a řada expertů ji pokládá za nejvíce kreativní část snění – právě ona nám zřejmě dala umění, mnoho vynálezů a spoustu dalších věcí, jež vyžadují naprostou fantazii a neohraničenou kreativitu…

Rukavice moci

A američtí vědci se teď tento stav naučili uměle vyvolávat. Tým z MIT vedený Adamem Horowitzem přišel s přístrojem, jemuž říkají Dormio; podle přednášky, která zazněla na konferenci Computer-Human Interface v dubnu letošního roku, umí Dormio tvořit obsah lidských snů. „Hypnagogie je charakterizována jako nevypočitatelné období rozrušeného vnímání času i prostoru, ztráty vnímání sebe sama a spontánními asociacemi,“ uvedli autoři. „S Dormiem jsou schopní ovlivňovat, sledovat a prodlužovat hypnagogické sny – jako první na světě,“ dodali experti z MIT.

Přístroj spočívá v jakési rukavici, která je vybavená technologií sledující svalové napětí, změny srdečního rytmu a vodivost pokožky. Když mikropočítači zabudovanému v rukavici tato data řeknou, že spáč vstoupil do hypnagogické fáze, rukavice člověka začne stimulovat elektrickým proudem a také zvukem. Hlasová zpráva, kterou rukavice odehraje, má ovlivnit sen.

Když jsme zpětně ověřovali, jak tato stimulace probíhala, zjistili jsme, že všechny testované osoby opravdu snily o tom, co jim naše zprávy naznačovaly. Věříme, že náš systém je schopen zvýšit lidskou kreativitu zcela měřitelným způsobem, ať už se to týká flexibility, originality, nebo schopnosti spolupracovat s ostatními,“ uvádějí vědci.

Text: MK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora
Sdílejte článek
Štítky věda sny spánek rukavice USA Massachusettský technologický institut Thomas Alva Edison

Populární filmy na Prima Zoom