10. července 2020 06:00

Američané vymysleli samonaváděcí kulky. Mají udělat z vojáků ostrostřelce

Na samonaváděcí bomby zprostředkovávající nám válku v přímém přenosu jsme si už zvykli. Válku až do obýváků nám v rámci zpravodajství přináší pravidelná porce zpravodajství. Uvidíme i smrt jednotlivých vojáků? Svět totiž spatřily samonaváděcí kulky.

Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) je agenturou ministerstva obrany Spojených států amerických pro pokročilé výzkumné projekty. K jejímu založení došlo v roce 1958 v reakci na vypuštění sovětského Sputniku-1. Američané se náhle začali obávat technického zaostávání především ve vztahu k vojenským a kosmickým technologiím, které mají na svědomí třeba vznik systému pro přesné určování polohy dnes známého jako GPS.

Jedná se o poměrně malou organizaci, u níž počet zaměstnanců nepřesahuje tři stovky a která sídlí v obyčejné kancelářské budově ve Washingtonu D.C., na první pohled nerozeznatelné od stovek jiných.

Přesto se za jejími zdmi vyvíjení nejmodernější způsoby efektivního zabíjení jednotlivců i celých skupin. Samozřejmě podle názvu ministerstva, pod které spadá, se to děje ve jménu obrany. DARPA vyvinula zatím nejpokročilejší technologii přesného zabíjení, jejímž cílem je co největší pravděpodobnost eliminace konkrétního jedince. Vůbec to neznamená, že by vojenští (a potažmo i terorističtí) odstřelovači přišli o práci.

Samonaváděcí kulky

Oč jde? O samonaváděcí kulky do odstřelovačských pušek ráže 0.50 palce. Ty mají ve své špici zasazeny optické senzory zaznamenávající pozici cíle. Při klasické střelbě musí brát odstřelovač v úvahu pohyb cíle, sílu větru, teplotu a celou řadu dalších faktorů. Nepříznivé faktory, jakým je například nečekaný poryv větru či náhlý pohyb cíle, zůstanou, ale pravděpodobnost zásahu je vyšší, neb vystřelená kulka je schopná sama sobě opravit správnou cestu k cíli.

Senzory umí při svém smrtícím letu sbírat a vyhodnocovat informace o měnící se poloze terče. DARPA slibuje extrémní přesnost a provedené testy tento slib potvrzují. Test byl provedený nováčkem střílejícím nově vyvinutou municí a zkušeným “mazákem“ pálícím klasickým střelivem. Úspěšnost, tedy větší přesnost zásahů, mluvila ve prospěch novinky.

„Pravdou je, že posláním DARPA, konkrétně programu Exacto (EXtreme ACcuracy Tasked Ordnance) bylo prokázat to, co bylo kdysi považováno za nemožné: kontinuální vedení kulky malé ráže. Ostrá střelba ze standardní pušky ukázala, že kulka vyvinutá v programu Exacto je schopna zasáhnout pohybující se cíl s extrémní přesností i v situací, kdy se cíl pohybuje v autě. Jedná se zásadní průlom, chování kulek ráže 0.50 palce otevírá dveře k tomu, abychom mohli v budoucnu takovým způsobem řídit projektily napříč všemi kalibry," říká Jerome Dunn, programový manažer DARPA. Samotná kulka má délku čtyři palce, což je zhruba 10,16 cm, a dokáže cíl zasáhnout i poté, co se začal pohybovat až poté, co kulka opustila hlaveň.

Proč to ta DARPA dělá?

DARPA je velmi utajenou agenturou vyvíjející zbraně „na všech frontách“ válečných systémů, od mohutných tanků, přes skelety umožňující vojákům nošení těžkých nákladů (a dělá z nich takřka kyborgy) přes drony či radary zaznamenávající střelu z ruční protipancéřovky (RPG), kterou zneškodní několik centimetrů od auta. Samonaváděcí střely do odstřelovačských pušek jsou jen jedním z jejich projektů. Pokud bude mít v budoucnu každá kulka svůj vlastní „mozek“, tak se máme na co těšit. Zvláště když si představíme, že to, co DARPA představila, je jen úspěšně odzkoušeným prototypem a ve vývoji se nadále pokračuje.

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom