Američané jedí hamburgery ze lvího masa. Co vy na to?

V USA se začalo šířit podivné nové jídlo – klasické americké burgery, ale vyrobené z masa lvů.
Lví škleb
Lví škleb
Thinkstock

reklama

Poprvé se lví maso ve Spojených státech objevilo v roce 2010 v jedné arizonské restauraci. Podávalo se při příležitosti mistrovství světa ve fotbale, které se tehdy konalo. Od té doby se už prodávalo ve více restaurantech, naposledy v mexických specialitách na Floridě.

Jedno tacos ze lvího masa stojí asi 35 dolarů - tedy v přepočtu asi 700 korun. Reakce lidí jsou velmi různorod, zákazníci se však po lvích burgerech a tacos mohou utlouct. Ochutnat maso ze lva je samozřejmě něco mimořádného a jedinečného, takže na nezájem si restaurace rozhodně nemohou stěžovat. A ochránci přírody se zase ozývají stejně silně s námitkami: jíst maso tak vzácných zvířat, jako jsou lvi, považují za absolutní zlo.

Dokázali jsme to! Člověk vyhubil další nádherné zvíře

Na rozdíl evropských zákonů a norem je ve Spojených státech docela problém prodej lvího masa zakázat. V současné době je ve všech amerických státech zcela legální – maso získané na lovu/honu se smí zcela normálně prodávat i jíst, pokud není zvíře na seznamu ohrožených druhů. A to lev (zatím) není… Problém je ale v tom, že se vlastně úplně přesně neví, odkud se lví maso v USA bere.

Některá svědectví totiž naznačují, a je to docela logická úvaha, že maso nepochází od lvů ulovených, ale chovaných na maso na specializovaných farmách. Pravděpodobnější však je, že maso pochází ze zvířat, která si bohatí Američané chovají doma. Poté, co přišla ekonomická krize, se ale ukázalo, že chov lva nebo tygra je dost drahá záležitost. A „chovatelé“ se začali svých miláčků zbavovat – některá zvířata se tak ocitla i na jatkách. Další lvi mohou pocházet i ze soukromých zoologických zahrad nebo z cirkusů. Když jsou moc stará a už neslouží k pobavení diváků a návštěvníků, hodí se už jen na maso…

Zubní rekordy ve světě zvířat: NEJostřejší, NEJvětší i NEJdivnější

Celý už tak podezřelý obchod je však zřejmě ještě horší. Už roku 2003 se totiž ukázalo, že maso vydávané za lví pochází vlastně z tygrů. A ti už ohrožení a tedy chránění jsou – a prodávat se nesmí...

reklama

reklama