Alkohol pomáhá s učením, tvrdí přelomová studie!

Negativní účinky lihovin na naši paměť jsou poměrně známé, ale nový výzkum v přirozených podmínkách ukázal, jak nám pár skleniček alkoholických nápojů může i pomoci.
Pomůže vám alkohol s učením?
Pomůže vám alkohol s učením?
istockphoto.com

reklama

Neustále slýcháme, jak alkohol ničí mozkové buňky a škodí našemu tělesnému i duševnímu zdraví. A to včetně paměti, která dlouhodobou konzumací alkoholických nápojů podle všeho opravdu trpí. Ovšem nic není tak černobílé, jak se na první pohled zdá: na anglické Exeterské univerzitě provedli výzkum, který nepřináší jen zajímavé a užitečné poznatky, ale bezpochyby byla i radost se na něm podílet.

Pitím k paměti

88 dobrovolníků, kteří společensky (tedy v nikterak přehnané míře) pijí alkohol, dostalo za úkol naučit se a zapamatovat si řadu slov. Většina z nich byly ženy, věkové rozpětí zahrnovalo osmnáctileté i padesátníky. Polovina z nich následně během večera nesměla pít alkohol, druhá naopak měla, a to dle libosti. Tato skupina skončila v průměru na čtyřech alkoholických nápojích. Následující den byli všichni opět testováni stejným způsobem a ti, kteří předchozí večer neřekli alkoholu jasné „ne“, dopadli výrazně lépe.

„Náš výzkum ukázal nejen to, že ti, kteří pili alkohol, si vedli v testu učení se slovům lépe, ale tento efekt byl navíc tím silnější, čím více toho lidé vypili,“ doplnila překvapující zjištění Celia Morgan, která se na výzkumu podílela. Jak je to možné?

Alkohol jako učební pomůcka

To se, popravdě řečeno, tak úplně neví, ovšem jako nejpravděpodobnější vysvětlení se jeví toto: přítomnost alkoholu v organismu zabraňuje učení se novým informacím. Hipokampus, který s paměťovými procesy úzce souvisí, přechází do jakéhosi konsolidačního módu, v němž pouze upevňuje informace již získané. Ty z krátkodobé a střednědobé paměti pak přecházejí do té dlouhodobé a mohou tam vydržet déle.

Takové vysvětlení by zároveň objasnilo, proč si toho po nadměrném pití mnoho nepamatujeme. Mozek si zachovává zdroje k upevnění již získaných informací a při příjmu alkoholu jaksi odmítá ukládat ty nové. Zajímavé, že? Toto vše už dříve naznačily jiné laboratorní studie, ovšem až angličtí vědci poznatky zasadili do reálného prostředí a poslali účastníky výzkumu do svých domovů (a hospod). Obdobný test provedený před spaním s přiopilými účastníky takové výsledky však neměl. Takže co z toho plyne? Pokud si potřebujete něco zapamatovat, naučte se to a vyrazte pít. Ne úplně do deliria, ale pár skleniček může důležité poznatky jen utvrdit. Po skončení alkoholového dýchánku se už ale nic neučte, protože si to stejně nezapamatujete. Tyhle rady by měl slyšet každý bezradný student!

Text: MS

reklama

reklama