Alkohol nebo marihuana? Amerika má jasno

Když se mluví o návykových látkách, poměrně často se srovnává marihuana s alkoholem. Americký úřad řadí marihuanu mezi nebezpečnými drogami, kam spadá nejen heroin, ale i koupelnové soli.
Marihuana
Marihuana
Thinkstock

reklama

Administrativa USA se k otázce drog staví poměrně jednoznačně a velmi striktně. „Podle National Institutes of Health, mají v roce 2010 podmínky spojované s požíváním alkoholu na svědomí více než 1,2 milionu návštěv na lékařské pohotovosti. Centra pro kontrolu nemocí uvádí, že nadměrná spotřeba alkoholu každoročně způsobuje ve Spojených státech amerických zhruba 88.000 úmrtí. Odnětí alkoholu těžkým pijákům může mít stejně děsivé příznaky, jako samotný alkoholismus. Alkoholici se po odejmutí alkoholu mohou dočkat celé plejády následků: od mírných otřesů až po děsivé záchvaty a smrt. Avšak není to jen alkohol, čeho se lékaři děsí. Kokain může způsobit srdeční infarkt, selhání ledvin a komplikace během těhotenství, jakou je odtržení placenty. Metamfetamin může vyvolat řadu odpovědí, od přehřátí organismu až po kardiogenního šok. Opioidy jako morfin mohou dostat pacienty do respiračního selhání s následkem smrtit. Nitrožilní užívání drog klade na pacienta riziko hepatitidy, srdeční onemocnění nebo dokonce mozkové abscesy,“ píše odborný měsíčník Scientific American.

Nathaniel P. Morris, psycholog z Stanford University School of Medicine se domnívá, že náhražkou pro abstinující a riziku nenadálých zdravotních příznaků vystaveným osobám by mohla být právě marihuana. Podle něj má vztah federální vlády k marihuaně daleko ke skutečné péči o pacienta. Marihuana je podle americké vlády stejně nebezpečná a náchylná ke zneužití, jako alkohol, kokain, metamfetaminy nebo opiáty, které lze získat pouze na lékařský předpis. „Postoj americké vlády ke konopí s obsahem THC absolutně neodráží stav, který odráží klinická medicína. To ale neznamená, že by marihuana byla neškodnou drogou,“ tvrdí Morris. 

Santa naděluje i pod marihuanu

Místo smrčku MARIHUANA. Šťastné a hodně vysmáté pod gigantickým konopím


Jako klinický psycholog, jehož dennodenní praxí je styk s psychicky nemocnými jedinci ví, že užívání kanabioidů má vliv na mozek a způsobuje psychotické stavy. Existuje řada studií jasně dokazující, že užívání konopí ulevuje od dlouhodobých bolestí nebo pomáhá při Alzheimerově chorobě. „Už několik let si mažu operovaná kolena konopnou mastí, kterou si sama vyrábím a upřímně řečeno, nedám na ni dopustit. Žádné masti, které jsem běžně kupovala v lékárně mi od bolesti nepomáhaly tak efektivně,“ říká důchodkyně Marie K., která si rostliny konopí sama pěstuje. Podobná je Morrisova zkušenost. Marihuana zkrátka a jednoduše pomáhá.

Otázkou už ani tak není, zdali konopí je či není škodlivé, neboť záleží jen na úhlu pohledu. Jde jen o to, který z pohledu převáží natolik, že k němu přihlédnout i státní orgány s možností legalizace i restrikce. Ty americké se zatím kloní k tomu, že „travka“ je vskutku extrémně nebezpečná záležitost.

Text: Topi Pigula

reklama

reklama