Akvarijní rybičky mají svou osobnost, zjistili vědci

Psychologie osobnosti u akvarijních rybiček? Proč ne?
Bojovnice pestrá- výstavní kus
Bojovnice pestrá- výstavní kus
http://pixabay.com/

reklama

I když to možná nedávají příliš najevo, mají akvarijní rybičky vlastní složité osobnosti, zjistil nový výzkum vědců z Exeterské univerzity, o kterém informoval zpravodajský server Daily Mail.

Živorodka zvaná gupka
Autor: Wikimedia Commons Živorodka zvaná gupka

Akvaristika začátečníků – živorodka duhová zvaná gupka 

Vědci prováděli výzkum na známém druhu akvarijních rybiček – živorodce duhové, známé také pod označením paví očko nebo gupka. Když pozorovali, jak se rybky chovají v různých situacích, zjistili u nich celou škálu různých druhů nálad a chování, které nebylo možné jednoduše vysvětlit jako pouhé vyhýbání se riziku, anebo naopak rizikové chování.

"Pokud jde o chování jednotlivců u takových druhů, jako jsou právě živorodky duhové, často se předpokládá, že jde jen o jednoduché spektrum," řekl doktor Tom Houslay z Exeterské univerzity, který studii vedl. "Ale náš výzkum ukazuje, že skutečnost je mnohem složitější."

"Například jsme zjistili, že při umístění do neznámého prostředí mají paví očka různé strategie, jak se s touto stresující situací vyrovnat," uvedl.

Paví očka byla vystavena mírnému stresu, když je vědci přenesli jednotlivě do akvária, které rybky neznaly. A větší stres u nich vědci navodili tím, že jim ukazovali modely dravých ptáků nebo ryb. "Jednotlivé živorodky reagovaly na stresové situace různě," poznamenal Houslay. "Některé se pokusily schovat, jiné zkusily uplavat, další hrozbu začaly opatrně zkoumat, a tak dále."

ČTK

Bojovnice pestrá- výstavní kus
Autor: http://pixabay.com/ Bojovnice pestrá- výstavní kus

reklama

reklama