V Namibii vyhrál komunální volby Adolf Hitler. Je mu 54 let a lidé ho tam mají rádi

Ne, tohle není vtip. Celým jménem Adolf Hitler Uunona se stal za vládní stranu SWAPO radním v severonamibijském městě Ompundja, když pro něj v místních volbách hlasovalo 85 procent voličů.
Vlevo Adolf Hitler, vpravo také Adolf Hitler
Vlevo Adolf Hitler, vpravo také Adolf Hitler
Newsweek.com

reklama

Zjevně oblíbený politik potvrdil, že mu otec dal jméno po nacistickém vůdci, aniž by si uvědomoval ideologické souvislosti svého kroku. „Když jsem byl ještě dítě, bylo to pro mě úplně normální jméno. Teprve když jsem vyrostl, dozvěděl jsem se, že si ten člověk chtěl podmanit celý svět a že zabil miliony Židů,“ řekl Adolf Hitler Uunona německému deníku Bild.

Volby se v Namibii konaly 25. listopadu 2020:

Dědictví německé koloniální vlády

Podle svých slov neměl Adolf Hitler Uunona v dětství se svým jménem žádné problémy zřejmě i proto, že jméno Adolf je v Namibii poměrně běžné. Země byla v letech 1884–1915 pod jménem Německá jihozápadní Afrika kolonií Berlína. Šlo o jedinou kolonii německého císařství, kde se v hojném počtu usazovali němečtí osadníci – do roku 1914 jich přišlo kolem 15 000.

Kolonie prosperovala hlavně díky těžbě mědi a diamantů a také úrodné zemědělské půdě. Drsné zacházení koloniální vlády s místními Herery a Namy ale vedlo k jejich povstání, jež bylo krvavě potlačeno. V bojích v letech 1904–1908 bylo zabito až 100 000 Hererů, více než 10 000 Namů a 1749 Němců. Namibii po 1. světové válce až do vyhlášení nezávislosti v roce 1990 spravovala Jihoafrická republika.

reklama

reklama