8 obrazů Leonarda da Vinciho, které nejspíš neznáte – o moc víc jich ani nenamaloval

Leonardo da Vinci považoval malířství za vrcholné umění, které jako jediné dokáže obsáhnout život v jeho celku. Aby se mu to podařilo, s neobyčejnou vervou si osvojoval všechny novinky a pouštěl se do nových výzkumů a experimentů. Věnoval tisíce stran rukopisů, náčrtů, studií a kreseb, aby za svůj život namaloval necelé dvě desítky obrazů.
Nejen Monu Lisu, ale i tuto 16letou dívku zachytil Leonardo da Vinci
Nejen Monu Lisu, ale i tuto 16letou dívku zachytil Leonardo da Vinci
Wikimedia Commons/volné dílo

reklama

Kromě Poslední večeře, Mony Lisy nebo Dámy s hranostajem Da Vinci namaloval nebo aspoň rozpracoval několik dalších pozoruhodných děl. Tady jsou některá z nich.

1) Madona ve skalách (Vergine delle Rocce, 1483–86)

Obraz existuje ve dvou verzích – jednu o rozměrech 199 × 122 cm najdete v pařížském Louvru, druhou (pozdější verze, 189,5 × 120 cm) v Národní galerii v Londýně. Pařížskou madonu považují historici za zcela autentické Leonardovo dílo, na druhé dochované verzi zřejmě pracovali i Leonardovi žáci.

Obraz zobrazuje Pannu Marii ve fantastické skalní krajině s geniálně pojatými průhledy. Postavy jsou komponované pyramidálně a zobrazené prostorově jakoby to byly sochy.

Leonardo da Vinci - Madona ve skalách
Autor: Wikimedia Commons/volné dílo Leonardo da Vinci - Madona ve skalách

2) Madona s karafiátem (Madonna del Garofano, 1478–80)

Obraz o velikosti 62 × 47,5 cm, který je umístěn v německém muzeu umění Stará pinakotéka v Mnichově, nese stopy pozdější přemalby zřejmě od některého vlámského malíře. Původně jej odborníci přisuzovali malíři Andreovi del Verrocchio, dnes se shodují na Leonardově autorství.

Leonardo da Vinci - Madona s karafiátem
Autor: Wikimedia Commons/volné dílo Leonardo da Vinci - Madona s karafiátem

3) Zvěstování (Annunciazione, 1472)

Toto dílo je považováno za jeden z nejstarších Leonardových obrazů – umělec jej dokončil ve svých 20 letech. Existují dvě verze obrazu – originál té starší z roku 1492 dnes nejdete v italské galerii Uffizi ve Florencii, novější z roku 1478 visí v pařížském Louvru.

Zobrazení postav a perspektiva působí mírně neohrabaně, patrný je tu vliv florentské školy, především Sandra Botticelliho. Rozměry obrazu jsou 98 × 217 cm.

Leonardo da Vinci - Zvěstování
Autor: Wikimedia Commons/volné dílo Leonardo da Vinci - Zvěstování

4) Ginevra de Benci (Ginevra de´Benci, 1474–78)

Portrét 16leté florentské šlechtičny Ginevry de Benci je prvním známým tříčtvrtinovým portrétem renesančního umění. Obraz o rozměrech 38,1 × 37 cm zakoupila v roce 1967 Národní galerie ve Washingtonu za tehdy rekordní sumu 5 milionů dolarů. Je to jediné dílo Leonarda da Vinciho, které mohou obyvatelé obou amerických světadílů veřejně obdivovat.

Leonardo da Vinci - Ginevra de Benci
Autor: Wikimedia Commons/volné dílo Leonardo da Vinci - Ginevra de Benci

5) Madona s kvítkem (Madonna Benois, 1478)

Obraz o rozměrech 49,5 × 33 cm najdete v Sankt-Petersburské Ermitáži. Obraz se původně jako dílo neznámého autora dostal na začátku 19. století do Ruska, kde jej teprve v roce 1908 kurátor Ermitáže ztotožnil s Leonardovou  madonou. Pomohly k tomu i vlastnoruční Leonardovy poznámky v soupisu jeho maleb.

Marie je na obraze vyobrazena jako velmi mladá žena oděná do soudobého italského oděvu. Své dítě baví drobným kvítkem.

Leonardo da Vinci - Madona s kvítkem
Autor: Wikimedia Commons/volné dílo Leonardo da Vinci - Madona s kvítkem

6) Sv. Jeroným na poušti (San Girolamo penitente, 1486-90)

Vatikánská muzea se pyšní nedokončeným obrazem Leonarda da Vinciho Sv. Jeroným na poušti. Jde o jednobarevnou kompozici budoucího obrazu vyvedenou na dřevěnou desku, která zobrazuje svatého Jeroným v době jeho odchodu do pouště. Obraz o rozměrech 103 × 75 cm je jediným Leonardovým dílem v papežských sbírkách.

Leonardo da Vinci - Sv. Jeroným na poušti
Autor: Wikimedia Commons/volné dílo Leonardo da Vinci - Sv. Jeroným na poušti

7) Madonna Litta (Madonna Litta, 1491–95)

Obraz patřil několik století do sbírek italského šlechtického rodu de Litta, od roku 1865 je v Sankt-Petersburské Ermitáži. Tvář matky je ozářena měkkým světlem, kontury obličeje i postavy jsou mimořádně čisté. Obraz o rozměrech 42 × 33 cm dodnes vyvolává spory mezi odborníky, zda jeho autorem je skutečně Leonardo da Vinci. Za alternativní autory se považují Giovanni Antonio Boltraffio nebo Marco d'Oggiono.

Leonardo da Vinci - Madonna Litta
Autor: Wikimedia Commons/volné dílo Leonardo da Vinci - Madonna Litta

8) Portrét hudebníka (Ritratto di musico, 1485)

Jediný mužský portrét, který Leonardo da Vinci namaloval kolem roku 1485. Další zajímavostí je, že nikdo nezná totožnost muže na obraze – mohl by to být milánský sbormistr Franchino Gaffurio nebo Galeazzo di Sanseverino, velitel milánské gardy. Obraz o rozměrech 45 × 32 cm najdete v galerii Ambrosiánská pinakotéka v Miláně.

Leonardo da Vinci - Portrét hudebníka
Autor: Wikimedia Commons/volné dílo Leonardo da Vinci - Portrét hudebníka

Do světa a možná i mysli Leonarda da Vinciho se můžete ponořit v dokumentu Da Vinciho šifra dnes ve 20.55 na Prima ZOOM.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Da Vinciho šifra - upoutávka

reklama

reklama