637 pokusů o smrt Fidela Castra. Nakonec ho smrt doběhla a zítra má pohřeb

Revolucionář Fidel oslavil 90 let. Byl to diktátor, nebo zachránce režimu? Ať tak či onak, v případě Fidela Castra je neuvěřitelné, co všechno přežil.
Fidel Castro v roce 2014
Fidel Castro v roce 2014
CC BY-SA 3.0
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ostrov svobody, nebo skanzen komunismu? Těžko říct, nicméně americké administrativě vůbec nedělala dobře představa komunistického režimu ležící nedaleko hranic Floridy. Ostatně rozmístění sovětských raket na Kubě jen dokazuje, že oprávněně. CIA aktivně pracovala na jeho odstranění.

Podle oficiálních údajů přežil 637 pokusů o atentát. Když pokus o invazi ztroskotal, vymyslela CIA řadu neuvěřitelně bizarních plánů, jak zabít prezidenta Castra. Jedním z nich bylo nasypat do jeho bot prášek, po němž by mu vypadaly vousy, v dalších figurovaly otrávené pilulky, cigarety, ale dokonce i jedem napuštěný potápěčský oblek,“ psala před časem redakce BBC.

Pokud bychom měli devadesátiletému kubánskému diktátorovi přiřknout nějakého zásadního nepřítele, bezpochyby by jím byli kubánští emigranti, kteří často za extrémních osobních obětí opustili Castrův ostrov svobody, kde jim dodnes za svobodné vyjádření názorů hrozí vězení. Byli to právě oni, kdo se mnohokrát pokusili staršího z bratrů Castrových jednou provždy odstranit z povrchu zemského.

Použité metody by se daly rozložit na široké škále bizarnosti. Od klasické střelby či odpálení nálože na dálku (z tohoto úhlu pohledu jsou mobilní telefony k nezaplacení) až po BBC zmiňovaném prášku, který měl navždy změnit vůdcovo image a charisma.

Dne 30. 11. 1961 začala operace Mangusta, která měla za cil zničit Castra, vyvolat na Kubě protivládní vzpouru a umožnit intervenci USA. Plány zdůrazňovaly, že vše má proběhnout v režii kubánské opozice. Státní tajemník Kennedyho John Foster později oznámil: ´Utratili jsme miliony dolarů, abychom se mohli připravit na ozbrojenou válku, ale utratili jsme příliš málo na ideologickou válku´. Na to reagovala Informační agentura USA následovně: „Vsunout pochybnosti do mozku lidí, již to je velké vítězství". Operace Mangusta měla ukázat celému světu, že Kuba není svobodná. CIA požádala o pomoc také americkou mafii. John Rosselli, Santos Trafficante a Momo Salvatore Giancana měli za úkol zlikvidovat Fidela Castra. Stopy po neúspěšných atentátech proto často vedly právě k nim,“ píše Miroslava Ferrarová ve své diplomové práci zaměřené právě na kubánské disidenty. „Můžeme z jistotou říct, že americká vláda chtěla zavraždit Fidela Castra,“ říká bývalý agent CIA.

Jednou z organizací snažících se připravit Fidela Castra o život byla Alpha 66, jejíž buňky se uhnízdily v několika státech USA. Organizace má mimo jiné na svědomí bombové útoky mající za cíl poškodit kubánskou image a tím způsobit dopad na zisky z cestovního ruchu. Není divu, že kromě Castra na zahraničních cestách si vzala na mušku i hotely a cestovní kanceláře.

Andéz Nazario Sargen byl v devadesátých letech lídrem této organizace. Přiznal přes 80 útoků, v jejichž důsledku přišlo o život 200 příslušníků Alphy 66. Také se v rozhovoru přiznal k pokusu o atentát na Castra: "Zkusili jsme ho zabít vícekrát, třeba na Kubě. Já sám jsem byl členem skupiny, která ho chtěla zabít v New Yorku, ale FBI nás chytla."

Fidel Castro nakonec nepodlehl atentátu, ale věku. Nemocného starce už nikdo nemě chuť zabíjet, čas totiž pracoval proti němu. Nikdo přesně neví, jaký směr nabere Kuba po jeho skonu. Jeho bratr Raul je považován za mnohem méně progresivního revolucionářem, nicméně stále nese, a to nejen ve jménu, jeho odkaz.

Text: Topi Pigula

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama