5 nejdivnějších podzemních obydlí – opuštěné metro i katakomby

Kdo říkal, že lidé mohou žít je na povrchu? Život v podzemí má své klady.
Derinkuyu
Derinkuyu
istock.com

Na celé Zemi existují stovky opuštěných podzemních příbytků. Někdy jde o jeskyně z časů pralidí, jindy o moderní protiatomové bunkry. Která podzemní území jsou však skutečně obydlená a která nikoliv? Vybrali jsme pár nejzajímavějších míst.

Coober Pedy

Jedním z nejslavnějších podzemních míst s trvalou populací je australské Coober Pedy, někdejší podzemní opálový důl založený již v roce 1915. Díky výskytu uprostřed pouště jeho horníci velmi rychle zjistili, že na povrchu jsou během vlny horka daleko horší podmínky než pod zemí, a tak byly vytěžené šachty přebudovány na obytné bloky, které nakonec po vytěžení dolu přežily. Dnes lze pod Coober Pedy najít populaci 1600 lidí, kteří mají své vlastní obchody, hospody i kostel. Místo je dnes především turistickou atrakcí.

Coober Pedy
Coober Pedy
l Igniwalam

Freedom Tunnel

Podobně by podle legend měli lidé žít i uvnitř opuštěného newyorského tunelu jménem Freedom. Místo bylo vybudováno již ve 30. letech, v 80. letech však roli zdejší nákladních vlaků převzaly kamiony a tunel osiřel. Neměl to však být konec jeho života – uvnitř se totiž postupně zabydlelo až 100 lidí, především bezdomovců a drogově závislých, kteří tu vytvořili překvapivě koherentní komunitu s relativně solidním technologickým vybavením v podobě elektřiny nebo televizí. Tak zní alespoň legenda – ve skutečnosti není jisté, zdali místní komunita dosáhla takto vysokého počtu. Ve Freedom Tunnel však dodnes lze pár lidí najít, zcela smyšlený tak mýtus zřejmě nebude.

Freedom Tunell
Freedom Tunell
NYC

Záplavové tunely v Las Vegas

Překvapivě zalidněné je i podzemí Las Vegas, zejména zdejší odvodňovací tunely připravené na záchranu města v případě bleskových povodní. Vzdor jistému riziku uvnitř tunelů momentálně žije odhadem až tisíc lidí, a tentokrát zdejší komunitu reportují i běžná média. O mýtus tedy rozhodně nejde. Vedle bezdomovců jsou ve zdejších tunelech k nalezení občas i kriminálníci – do podzemí tak musí zavítat občas i policie, která tu například v roce 2002 provedla masivní razii.

Jak se žije pod Las Vegas?
Jak se žije pod Las Vegas?
Matthew Field

Pařížské metro a katakomby

Traduje se, že uvnitř pověstných katakomb pod Paříží žije nemalý počet lidí bez domova. Zrovna tak prý část z nich žije uvnitř nevyužívaných částí místního metra. Potvrzený však dlouhodobý pobyt většího množství lidí ve skutečnosti není – ve městě o velikosti Paříže nelze nenulový počet bezdomovců žijících v podzemí vyloučit, větší komunita ovšem zdokumentována není. Zabydlení podzemí Paříže je sice součástí populárního folklóru, zrovna tak se ovšem může jednat o hoax a městskou legendu.

Vstup do pařížského metra
Vstup do pařížského metra
Wikimedia Commons

Derinkuyu, město pod zemí

Naopak historicky potvrzená je existence města Derinkuyu ležícího v regionu Kappadokie ve středním Turecku. Na svém vrcholu tu pod zemí žilo až 20 tisíc lidí. Kopání tunelů začalo zřejmě již před 28 stoletími, přičemž zejména v období Byzance v podzemním městě hledali před Araby úkryt místní křesťané.

Derinkuyu
Derinkuyu
istock.com

Text: Ladislav Loukota

Derinkuyu
Derinkuyu
istock.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama