3D tiskárny ukážou nevidomým mámám jejich děti

Úžasná ukázka moderní technologie, která pomůže zachraňovat životy a ještě přinese spoustu radosti.
3D figurka embrya
3D figurka embrya
Dos Santos

reklama

Zatímco každá budoucí maminka má obrovskou radost z fotografie miminka pořízené ultrazvukem, nevidomé rodičky byly zatím o tento zážitek ochuzené.

To se ale už brzy změní: brazilský designér přišel se způsobem, jak tuto silnou emoci přiblížit i jim…

Jorge Roberto Lopes dos Santos našel další úžasné využití pro 3D tiskárny. Designér z Národního technologického institutu v Brazílii právě dokončuje prototyp 3D tiskárny, která z ultrazvukových fotografií, tzv. sonogramů, vyrobí figurku dítěte v reálné velikosti. Budoucí nevidomá maminka tak dostane předmět, který si může osahat a důvěrně se tak seznámí s tím, co vlastně nosí ve svém těle.

3D sken embrya, Foto: Dos Santos

Pro nevidomé rodičky to znamená revoluci: podle několika studií nevidomé matky navazují hůře kontakt se svými potomky než matky vidící – jejich chybějící smysl jim brání k navázání tak intimního vztahu jako nám vidícím. Dos Santosova metoda by v tom mohla výrazně pomoci; je to tedy nejen úžasný dárek pro maminky, ale svým způsobem i terapeutická metoda.

Ženy ve výzkumech lžou: na velikosti jim záleží. Už od pravěku

Dos Santos tomu věří natolik, že si dokonce založil vlastní společnost Tecnologia Humana 3D, kde chce 3D tiskárny využívat k činnostem, které zatím nikoho ani nenapadly. Podle prvních reakcí se zdá, že hned první projekt byl zásahem do černého: v Brazílii je podle serveru TechpageOne, který o novince informoval, o 3D modely extrémní zájem. A to nejen mezi nevidomými, ale i mezi „normálními“ ženami, které by chtěly něco víc, než obyčejnou fotografii nebo videozáznam…

3D sken embrya, Foto: Dos Santos

Vědec přitom začal s tímto výzkumem úplně z jiného důvodu: chtěl vylepšit kvalitu sonogramů a umožnit porodníkům, aby mohli lépe studovat plod v těle matky. 3D model má oproti ploché fotografii mnoho výhod. Ukázalo se ale, že tato metoda by mohla pomoci i maminkám, které by se chtěly lépe seznámit se svým doposud nenarozeným potomkem. Dos Santos tedy dokázal spojit skvěle vynášející byznys s bohulibou vědou, která pomáhá rozeznat malformace na tělech zárodků.

Lékař, který umí ovládat lidské myšlenky

A co cena? Díky tomu, že ceny tiskáren jdou rychlo dolů, stojí jeden model dvanáctitýdenního plodu 200 dolarů, dvakrát tak starý 300 dolarů…

reklama

reklama