12. ročník Banff Mountain Film Festivalu v Čechách

Banff Mountain Film Festival je mezinárodní filmová soutěž, kde jsou k vidění ty nejlepší snímky světa spojené s horskou tematikou.
filmový festival Banff - plakát
filmový festival Banff - plakát
archiv
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Filmový festival je vyvrcholením několika událostí včetně knižního festivalu a fotografické soutěže. Všechny tyto události se dějí v Banff Centre pod patronací jedné z hlavních kanadských kulturních a vzdělávacích institucí Mountain Culture.

PRAHA:

úterý 22. listopadu 2016 v 17:00 hod.

Kino Aero, Biskupcova 1733/31, Praha 3

Doprovodný program: Marek "Regan" Raganowicz – yosemitský sólolezec a extra třída v "Big wall" lezení

Program festivalu

ŠPINDLERŮV MLÝN:

sobota 17. prosince 2016 v 16:00 hod.

Harmony Club Hotel, Bedřichov 106, Špindlerův Mlýn

Doprovodný program: Petr Jan Juračka a jeho cesta na severní pól

Program: http://www.banff.cz/cs/program-spindl-mlyn-2/

Filmy

Festival poprvé začal v roce 1976 a od té doby probíhá každý rok první listopadový víkend v malém horském městečku Banff, které se nachází na západu Kanady v provincii Alberta asi 130 km západně od Calgary. Město dalo jméno i nejstaršímu kanadskému národnímu parku (Banff National Park), který ho obklopuje a který je součástí dědictví UNESCO v rámci kanadských parků Skalistých hor.

Filmová špička

Každoročně se do soutěže přihlásí asi 300 filmů z více než 35 zemí světa. Jsou mezi nimi snímky pořízené vysokoškolskými studenty i profesionálními týmy spolupracujícími se společnostmi jako je BBC a National Geographic. Komise do finále předem vybere zhruba 55 snímků, které se na festivalu promítnou. Mezinárodní filmová porota vybere nejlepší filmy a udělí jim ceny v osmi kategoriích: Velká cena, Lezení, Horské sporty, Horské prostředí, Kultura v horách, Krátký film s horskou tematikou (pod 15 minut) a Hraný film s horskou tematikou. Obecenstvo rozhodne o vítězi Ceny publika.

Jakmile skončí filmový festival v Banffu, vstupují nejlepší snímky na světové turné – Banff Mountain Film Festival World Tour. Na každé jeho zastávce vybírá pořadatelská organizace ty filmy, které nejlépe odpovídají místním zájmům.

Ohromující čísla

Turné začíná svou cestu na počátku listopadu v severní Americe, kde ho navštíví více než 100 tisíc lidí při 250 projekcích ve 175 městech. Největší návštěvnost má Sherbrooke a Quebec s 1600 návštěvníky na jedné projekci, dále pak Thunder Bay, Ontario nebo Salt Lake City. Kromě Severní Ameriky navštíví festival chladný Island i horkou Afriku. Festival navštíví více než 20 zemí v Evropě, Jižní Americe, Africe i Jižním Pacifiku. Španělské verze filmů se objeví v Ekvádoru, Kolumbii, Venezuele, Argentině, Mexiku, Španělsku i na zvláštním promítání v Santiagu a Portillu v Chile.

BMFF nabízí večerní prezentace hostů festivalu, semináře, knižní veletrh, lezeckou stěnu, ukázku a prodej výrobků v oblasti horské kultury. Hosty festivalu v minulých ročnících byli např. Reinhold Messner, Sir Edmund Hillary, Alison Hargreaves, Henrich Harrer, Lynn Hill, Catherine Destivelle a Alex Lowe, Sir Christian Bonington, Walter Bonatti, Ed Viesturs , Goran Kropp, Kurt Diemberger, Kitty Calhoun, Carlos Carsolio, Erik Weihenmayer, Tashi Tenzing, Leo Dickenson, Bubu Bole, Chris Sharma, Timmy O´Neil, Will Gad a mnozí další.

Nechte se nalákat upoutávkou.

 

Více info o festivalu na www.banff.cz.

Reklama
Reklama