5. srpna 2018 06:00

12 rad jak s foťákem na exotickou dovolenou

Fotíte na cestách? Takové snímky si z cest vozí fotograf Marek Musil.

Jestliže se letos chystáte vycestovat za hranice všedních dní, rozhodně budete fotit – kdo to dnes nedělá?! Chcete plnit svůj Instagram opravdu cool fotkami a oslnit své přátele originálním pohledem na navštívené místo? Tak zapomeňte na dovolenkové klišé v podobě fotek pláží, koktejlů a architektury, které skoro na všech snímcích vypadají stejně. Co má naopak vždy neopakovatelnou atmosféru jsou lidé a jejich aktivity – každodenní život, dění na ulici, tradice, projevy specifické kultury. Inspirací vám mohou být tyto báječné fotky z Kuby od profi fotografa a Nikon ambasadora Marka Musila. Vybavte se následujícími radami a uvidíte, že fotoalbum z téhle dovolené předčí všechna ostatní!

1. Celek – polocelek – detail

Zkuste k celé dovolené nebo výletu přistoupit jako k reportáži. Nejlepší metodou, jak ´podat zprávu´ o určité události, je řídit se známou mantrou fotografů celek – polocelek – detail. Celek znamená, že širokoúhlým objektivem zachycujeme zahuštěný prostor – třeba lidi na tržišti – čímž ukážeme množství hemžících se postav. Polocelek znamená, že středním ohniskem objektivu zobrazíme postavy lidí nebo objekty, které nás zaujaly. Teleobjektivem pak zachycujeme portréty a detaily,“ radí hned na začátek fotograf Michael Jurák, který vede kurzy focení v Nikon škole.

2. Buďte kreativní v kompozici

Ať už fotíte cokoliv, kreativita je vždy na místě, protože fotka je prostě umělecká disciplína. Znamená to, že byste měli věnovat velkou pozornost tomu, jak jsou poskládány jednotlivé prvky tvořící výsledný obrázek.

3. Vyhýbejte se objektu ve středu s prázdným okolím

Fotky s hlavním objektem přímo ve středu a spoustou volného prostoru okolo jsou nudné. Zkuste prostě foťákem pohybovat na jednu stranu tak dlouho, až je focený objekt spíše v pravé nebo levé části obrazu. Stranu vyberte tak, aby byl obrázek vyvážený, tedy aby na druhé straně od foceného objektu bylo také něco zajímavého pro oko.

4. Jděte blíž

Obzvlášť pokud se rozhodnete nechat focený objekt uprostřed (ale i když jej posunete stranou), vylepšíte svou fotku, když půjdete blíž. Jde jednoduše o to, že je divák fotky více ohromen velkým vyobrazeným předmětem, který hned sám upoutá pozornost, neunikne jí. Zkuste fotografovaným objektem vyplnit celou scénu. Když zajímavý objekt vyplní celou scénu, získáte snímek, který zaručeně zapůsobí.

5. Nacvakejte jich hodně

Pravidlo, které platí obzvlášť u portrétů a rodinných fotek. Když děláte skupinový portrét, často slyšíte remcání někoho, kdo se nechce fotit a chce to mít rychle za sebou. Třeba kvůli špatné zkušenosti s portrétními fotografy, s nepříjemným procesem focení i výsledkem. Na vás je vypořádat se s takovou situací co nejrychleji a využít sekvenčního snímání. Můžete pak vybrat z vícero fotek tu nejlepší a vyhnete se nutnosti focení opakovat třeba kvůli mrknutí.

6. Jednejte rychle, buďte připravení a nestyďte se

Při letních radovánkách, které bývají akční, se fotografovaná scéna často velmi rychle mění. Proto je důležité být vždy připraven zachytit krátký okamžik. Samozřejmě to znamená mít baterii foťáku vždy nabitou. Hlavně se nestyďte fotit, když budete váhat, snadno propásnete ty nejvíce fotogenické okamžiky.

8. Neblejskejte v interiéru

Kdykoliv fotíte vevnitř, ujistěte se, že máte nastavené nucené potlačení blesku. Blesk sice může zachránit spoustu fotek a v případě venkovního šera s ním můžete dosáhnout parádní fotky namísto neostré mazanice. Světlo blesku je ale tvrdé, ploché a studené, což v interiéru nikdy nevypadá dobře. Pokud fotíte vevnitř během dne například portrét, raději se snažte zabíranou postavu směřovat tak, aby na ni dopadalo přirozené světlo procházející zvenku oknem. Okno ale nezahrnujte do kompozice, vždy stůjte mezi ním a fotografovaným objektem. Pokud fotíte vevnitř v noci, snažte se místnost zaplavit světlem, jak jen je to možné – rozsviťte lampy, lustry.

9. Venku naopak blesk využijte

Blesk může být velkým pomocníkem při focení v exteriéru během dne. I za slunečna zkuste na foťáku zapnout blesk, docílíte tím osvětlení i těch částí scény, na které zrovna sluneční světlo nedopadá, tedy stínů, které často vytvářejí nepěkné, tvrdé kontrasty.

10. Zkuste se zaměřit na odrazy

Fotek s uměleckým nádechem můžete snadno docílit, když zkusíte zachytit nikoliv samotný objekt, ale jeho zrcadlový odraz na nějaké lesklé ploše. Po dešti to mohou být kaluže, skvěle fungují výlohy obchodů, ale také sklenička vína nebo karoserie auta. Na fotce nemusí být jen odrazy konkrétních objektů, skvěle vypadají také abstraktní odlesky různobarevných světel v noci.

11. Pozor na pozadí

Ať fotíte cokoliv, nikdy nezapomínejte na důležitost pozadí. Vyhýbejte se nepěkným zdem, odpadkům válejícím se na ulici, nebo dokonce na pláži a dejte pozor, aby osobám na vaší fotce „nevyrůstaly“ předměty na pozadí z hlavy. Pokud objevíte zajímavé pozadí, jako třeba povedené grafity, pohrajte si s rozložením scény tak, aby vzniknul doslova obraz.

12. Změna úhlu záběru je výrazný tvůrčí prvek

Střídejte fotky z podhledu, to prodlužuje nohy osob a zvýrazňuje výšku budov. Nadhled je zase vhodný třeba pro zachycení většího množství lidí. Využijte k tomu vhodná místa jako lávky, schodište a mosty. Je vhodné též zařadit záběry exponované tzv. "na výšku" zejména pro portréty jednotlivců, ale taky např. v přírodě, v místech se strmým stoupáním nebo v lesních úsecích mezi vysokými stromy. Při focení z nadhledu a podhledu je k nezaplacení výklopný displej fotoaparátu.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom