12 pokladů Třebíčska čeká na vaše objevení

Poklady v podobě méně známých turistických míst čekají na vaše objevení při letní dovolené na Třebíčsku.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

12 pokladů Třebíčska čeká na vaše objevení

reklama

Navštivte unikátní řeznické muzeum, nejstarší moravský zoologický depozitář, zavítejte do středověkého špitálu a připomeňte si osud kněze Jana Buly i československé letce RAF. Za každé navštívené místo získáte razítko ve sběratelské hře, která vám zaručí volný vstup včetně osobního průvodce do baziliky sv. Prokopa v Třebíči. Tři vylosovaní sběratelé navíc zažijí nezapomenutelný program v Mozkoherně, kde si potrénují svůj mozek. 

Příběh kněze Jana Buly, československých letců RAF a přírodovědné sbírky

Událostem 20. století se věnují v obci Lukov, kde najdete pamětní síň s připomínkou osudu kněze Jana Buly, popraveného komunisty v 50. letech, a také na zámku v Polici, kde stojí za navštívení expozice o československých letcích ve Velké Británii během druhé světové války. Za Biblí kralickou vydanou Jednotou bratrskou se vydejte do Kralic nad Oslavou. Odtud není daleko do Budišova. Ve zdejším zámku se nachází zoologický depozitář vycpanin ptáků, savců, ryb i obojživelníků z celého světa. Nově můžete navštívit opravenou zámeckou kapli a na procházku vás vytáhne zámecký park, kde potkáte bohatou sochařskou výzdobu. Než opustíte Budišov, podívejte se na kostelní věž, spatříte největší otočnou korouhev v České republice.

Řeznické muzeum Jana Pavlíčka v Náměšti nad Oslavou
Autor: Destinace Třebíčsko Řeznické muzeum Jana Pavlíčka v Náměšti nad Oslavou

Muzeum hasičské techniky, lidových kapel i řeznického řemesla

Řeznické muzeum s největší sbírkou v Česku má svou adresu v Náměšti nad Oslavou. Kromě drobných řeznických nástrojů zde objevíte také velké stroje na transmisní a elektrický pohon. Hasičskou techniku od přelomu 19. a 20. století zase můžete obdivovat v hasičském muzeu v Heralticích. Nedávno otevřené Muzeum Hrotovicka vás seznámí se zdejší historií i rodáky. Naučnou stezkou se odtud dostanete k zaniklé středověké tvrzi Mstěnice. Nejen milovníci hudby by rozhodně neměli vynechat Muzeum lidových kapel v Lesonicích. Nejstarší notový zápis pochází z roku 1890, místním se podařilo nashromáždit na třicet hudebních nástrojů zdejší známé lidové kapely Kosmáci. 

Barokní venkovská synagoga v Polici
Autor: Destinace Třebíčsko Barokní venkovská synagoga v Polici

Židovské památky v Třebíči i okolí

O životě Židů se mnohé dozvíte v Třebíči, projdete se po ulicích, po kterých sami chodívali, navštívíte synagogu. Židovské ghetto ukrývá také Police u Jemnice. Vzniklo v 18. století po vyčlenění části obce židovskému obyvatelstvu. Čtvrť tvoří dvacet pět domů, její součástí byla vinopalna, škola a dům s rituálními lázněmi mikve. Židovské hřbitovy v Jemnici a Moravských Budějovicích dokládají existenci komunity i v těchto městech. Ten v Jemnici patří dokonce k nejstarším na Moravě. 

Řeka Rokytná
Autor: Destinace Třebíčsko Řeka Rokytná

Dva poklady spojené s Jaroměřicemi nad Rokytnou

Státní zámek v Jaroměřicích většina zná. Málokdo však dosud navštívil špitál s kaplí, jehož existence je doložena už ve středověku. Nedaleko pramení řeka Rokytná, která je na starších mapách označována jako Jaroměřka. Její meandry patří k těm nejkrásnějším, které tekoucí voda může v krajině vytvořit. Provede vás po nich žlutá turistická značka. 

Všude dobře, na Vysočině nejlíp!

Více informací najdete na webech www.destinace-trebicsko.cz a www.vysocina.eu

reklama

reklama