VIDEO: Lidé se 11. září tlačili z Dvojčat ven na schodištích pro dva, nahoru stoupali hasiči s hadicemi

Teroristické útoky 11. září 2001 uvěznily v obou budovách Světového obchodního centra v New Yorku tisíce lidí. Jak se dostali ven?
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Svět si připomíná 20 let od teroristických útoků v USA během 11. září

reklama

Ráno 11. září 2001 seděl bankéř Dave Paventi v zasedací místnosti bez oken v 81. poschodí severní věže Světového obchodního centra (WTC), když se v 8:46 stala neobvyklá věc: Celá budova se najednou prohnula na jednu stranu a pak se vrátila zpět. „Měli jsme kanceláře v San Francisku, takže můj mozek automaticky vyhodnotil, že je to zemětřesení a já se začal soukat pod stůl,“ vzpomínal Paventi na kritický okamžik o 20 let později pro deník Charlotte Observer.

Jeho kolegové v kanceláři, z nichž někteří pamatovali už první pokus zničit Dvojčata z roku 1993, měli víc rozumu a začali se hrnout na únikové schodiště. V tu chvíli ještě nikdo netušil, že do 417 metrů vysoké budovy právě narazil unesený Boeing 767 s 92 cestujícími a členy posádky.

Snímek člověka, který v zoufalém pokusu uniknout plamenům požáru vyskočil z okna horních pater mrakodrapu.
Autor: AP Snímek člověka, který v zoufalém pokusu uniknout plamenům požáru vyskočil z okna horních pater mrakodrapu.

Schodiště pro dva

Na schodišti byl minimální provoz, což Paventimu naznačilo, co se děle v horních patrech. Letoun totiž plnou rychlostí narazil do 93. poschodí, tedy o 12 pater výš, než měl kancelář Paventi. Vše se ale mělo brzy změnit.

Schodišťová šachta byla velmi úzká, jen pro dva lidi, takže v 65. patře pohyb zpomalil a téměř zastavil. „Nic jsme neviděli. Bylo děsivé ticho. Udělali jsme pár kroků a zastavili. Dalších pár kroků dolů, a zase stojíte. Takhle to trvalo asi 45 minut,“ vzpomíná na evakuaci v severní věži Paventi. Když byl na 56. poschodí, poslal prostřednictví pageru své ženě zprávu, že je v pořádku.

Paventi a jeho kolegové v každém patře zkoušeli teplotu dveří, jestli nejsou horké od požáru. Přemýšleli také, že najdou jiné schodiště. Ale bylo by to jinde lepší?

V sutinách obou věží WTC zahynulo 353 hasičů
Autor: profimedia.cz V sutinách obou věží WTC zahynulo 353 hasičů

Hasiči na pochodu

Na 30. patře se pohyb úplně zastavil. Naproti lidem snažícím se dostat ven po schodišti stoupali hasiči. Vlekli těžké hadice a hromadu výstroje a každého ujišťovali, že cesta dolů je volná.

„Nikdy nezapomenu na jednoho hasiče. Zastavil se, položil hadici na zem, opřel se, aby popadl dech, a řekl: ‚A tohle všechno dělám za 35 tisíc (dolarů) ročně. Pak hadici zvedl a pokračoval nahoru,“ popsal Paventi.

Bankéř a jeho kolegové nakonec sestoupili až do spodních pater, sešli po nehybných eskalátorech a roztříštěnou výlohou se konečně dostali ven. Jen několik minut poté se v 10:28 budova zřítila. Celkem v sutinách obou věží WTC zahynulo 2 606 lidí včetně 353 hasičů. Stejně jako Dave Paventi se z kanceláří podařilo uniknout 15 000 lidí.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama