Záhada yettiho vyřešena! Genetici odhalili, kde je jádro pudla

Yetti z Himálaje je prý ve skutečnosti kříženec medvěda.
Yetti
Yetti
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Britští vědci se domnívají, že vyřešili záhadu bájného sněžného muže alias yettiho z podhůří Himálaje. Na základě analýzy nalezených chlupů dospěli k závěru, že ve skutečnosti jde o poddruh medvěda hnědého. Píše o tom zpravodajský server BBC News.

Profesor genetiky z Oxfordské univerzity Bryan Sykes podrobil v uplynulých letech testům DNA chlupy dvou neidentifikovaných tvorů, jednoho ze severoindického Ladákhu a druhého z Bhútánu o 1285 kilometrů dál na východ.

Výsledky Sykes srovnal s databází všech známých sekvencí DNA ostatních živočichů a dospěl k závěru, že za mýtem yettiho je patrně skutečné zvíře, které by mohlo být křížencem ledního a hnědého medvěda.

Kruhy na dně

Záhadné podmořské kruhy u Japonska mají nečekané vysvětlení

Profesor Sykes zjistil, že DNA himálajského tvora stoprocentně odpovídá vzorkům odebraným z čelisti ledního medvěda nalezené na norském souostroví Svalbard, jejíž stáří se odhaduje mezi 40 000 a 120 000 lety. V té době se lední medvěd a jeho blízký příbuzný medvěd hnědý od sebe začali oddělovat jako dva různé druhy, napsal server BBC News.

Záhada je ještě větší?

Zkoumaný vzorek z Ladákhu pochází z mumifikovaných ostatků tvora, kterého zastřelil místní lovec před 40 lety, zatímco ve druhém případě se jedná o jediný chlup objevený v bambusovém lese expedicí filmařů před zhruba deseti lety.

"Myslím si, že tento medvěd, kterého nikdo nespatřil živého... možná stále na těchto místech žije a může mít docela hodně společného s ledním medvědem," uvedl Sykes. "Může to být nějaký kříženec, a pokud se jeho chování liší od chování normálních medvědů, o čemž mluví svědci, potom se mohl stát zdrojem záhad a legend," dodal.

Ufo nad kráterem Popocatepetlu

VIDEO: UFO nad Popocatepetlem. Nebo má divný jev vědecké vysvětlení?

Sykes prohlásil, že výsledky výzkumu jsou "zcela nečekané" a že bude zapotřebí další práce na jejich interpretaci. Podle Sykese každopádně nelze tvrdit, "že by se po Himálaji procházeli dávní lední medvědi". Spíš se prý může jednat o poddruh medvěda hnědého, který se vyvinul z předka dnešního ledního medvěda. "Nebo to může být výsledek poměrně nedávného křížení medvěda hnědého a potomka dávného ledního medvěda," konstatoval Sykes.

Na údajného sněžného muže yettiho upozornila expedice britského horolezce Erika Shiptona na Mount Everest z roku 1951. Fotografie obřích stop ve sněhu přiživily spekulace o himálajských tvorech, o nichž věda neví. Od té doby mnoho údajných očitých svědků na celém světě tvrdilo, že podobné tvory zahlédli.

Reklama
Reklama