Upíři v Bulharsku: ve 20. století se jich bála celá města

Bulhaři prý prováděli ještě před 25 lety rituály zabíjení upírů.
Úsměv upíra
Úsměv upíra
Thinkstock

reklama

Že tomu tak opravdu bylo, tvrdí známý bulharský archeolog Nikolaj Ovčarov, který bývá přezdíván "bulharský Indiana Jones". Ovčarov se podílel na odhalení množství kosterních pozůstatků na území Bulharska, u kterých bylo jasně vidět, že se lidé ještě před čtvrt stoletím snažili zabránit tomu, aby se mrtvý stal po své smrti upírem.

"Nejsme středověcí lidé, kteří věří v upíry, ale v minulosti se lidé domnívali, že existovali a prováděli obřady, které měli mrtvému zabránit v přeměně v toto ďábelské stvoření," uvedl v rozhovoru pro bulharský deník Show Ovčarov. Ještě před 25 až 30 lety podle něj existovali v některých bulharských vesnicích lidé, kteří měli na starosti propichování mrtvých těl kůlem, což mělo zabránit přeměně v upíra.

Vlad Drákula byl jedním z mála panovníků Balkánu, kteří se účinně postavili Osmanské říši

Kdo byl ve skutečnosti Drákula? Na návštěvě v Upírově

V posledních letech nalezli archeologové při vykopávkách více než 100 takto probodnutých lidských pozůstatků. Jednu z koster údajného upíra objevili loni ve městě Sozopol a z nálezu se ihned stala celosvětová senzace. Dosud poslední "upír" byl nalezen letos v září v Nesebru.

Podle tradic existovalo v minulosti několik způsobů, jak údajné upíry zabít. Mělo jim být probodnuto srdce či hlava osikovým, lipovým či dubovým kolíkem, nebo jim bývala hlava uťata a položena k nohám, případně zakopána daleko od těla upíra. Poslední jmenované kroky měly za cíl zabránit tomu, aby dotyčný svou hlavu posmrtně objevil a mohl tak vstát z hrobu.

FOTO: Youtube

Pravěký upír: dinosaurus, který sál studenou krev

reklama

reklama