Nejšílenější apokalyptické předpovědi, které se nenaplnily. Přesto jim lidé věří

Falešných proroků bylo v historii obrovské množství, stejně jako vizí o konci světa a posledním soudu. Které předpovědi apokalypsy se ale skutečně vůbec nepovedly?
Všechny předpovědi konce světa se nenaplnily. Zatím.
Všechny předpovědi konce světa se nenaplnily. Zatím.
istockphoto.com

reklama

Kolem nedávného zatmění Slunce se opět vynořily předpovědi konce světa. Jedná se už pomalu o tradici – kdykoli máme být svědky zajímavých astronomických úkazů, jedná se podle některých katastrofických scénářů o jasný důkaz globální apokalypsy. Teď však máme už více než měsíc po zatmění, takže můžeme s klidem říci, že ani tentokrát se země neotřásla. Jakých dalších šílených předpovědí jsme se dočkali?

Prorocká slepice

V anglickém Leedsu se roku 1806 odehrála velmi zvláštní událost. Jedna slepice začala snášet vajíčka, na nichž bylo napsáno „Christ is coming“ (Kristus přichází). Podle majitelky drůbeže, jisté Mary Bateman, to byl jasný signál blížícího se konce světa. Na slepici se přišlo podívat několik vědců a moudří muži poměrně rychle zjistili, že text je na vejcích napsán inkoustem. Podivná majitelka popsala vejce a vložila je zpět do nebohé slepice. Vytvořila tak to, čemu bychom dnes říkali hoax. Mimochodem, Mary Bateman byla také považována za čarodějnici a poté, co jednu ženu smrtelně otrávila, byla odsouzena k smrti. Vpravdě neobvyklý příběh o konci světa!

Slova legendy

Americká vědma Jeane Dixon byla jednou z nejvýraznějších osobností pseudovědy 20. století a brzo o ní od nás ještě uslyšíte. Teď se však zaměříme na jeden z jejích koníčků, totiž předpovídání konce světa. Svůj první tip stanovila na 4. února 1962, kdy měly být planety naší sluneční soustavy seřazeny za sebou. Nevyšlo to, ale především v Indii, kde řada místních astrologů rovněž věřila tomuto datu, vzbudilo proroctví velký ohlas a konaly se rozsáhlé masové modlitby.

Tím ovšem astroložka neskončila, další apokalypsa má podle ní nastat v roce 2020, kdy se na Zemi vrátí Ježíš, aby zničil trojici ve složení Antikrist, Satan a Falešný prorok. Poučena předchozím nezdarem, Dixon zvolila bezpečně široké rozpětí – tento finální souboj se může odehrát kdykoli mezi lety 2020 a 2037. Doufejme, že jí ani tato předpověď nevyjde.

Čísla nelžou?

Numerologickými výklady konce světa v nedávné minulosti zaujal především křesťanský rozhlasový kazatel Harold Camping, který vycházel ze zkoumání biblických kódů. V první polovině 90. let se mu podařilo seznámit svět hned se čtyřmi chybnými termíny, finální pokus si schoval na rok 2011. Veškeré jeho proklamace však selhaly a poslední dva roky života strávil v ústraní pokornějším studiem Bible. Nakonec dospěl k překvapivě osvícenému názoru, že konec světa prostě předpovědět nelze.

Podobného ražení byla i vize novověkých mystiků, kteří apokalypsu očekávali od roku 1666. Tři šestky v letopočtu symbolizují takzvané číslo šelmy, charakteristické pro Antikrista. A když právě v tomto roce vypukl v Londýně obrovský požár, fanatici měli jasno – konec se blíží. Nakonec při požáru zemřela zhruba desítka lidí, škody na majetku však byly obrovské a daly vzniknout něčemu, co k poslednímu soudu vlastně zas tak daleko nemá – pojišťovnictví.

Pozor na vědu

Apokalyptické smýšlení se však neomezovalo pouze na náboženské fanatiky a samozvané proroky; se svou vizí přišel dokonce i sir Isaac Newton. Vedle fyziky a matematiky se totiž zabýval i okultismem a dospěl k názoru, že ke konci světa dojde v roce 2060, což vycházelo z jeho zkoumání Bible. Jako zkušený vědec si však uvědomoval, že to nemusí vyjít, a tak nezapomněl zdůraznit, že záleží na subjektivní interpretaci Svatého písma, takže může dojít k určitým odchylkám...

Nejčerstvější kousek

A abyste si nemysleli, že jsme přečkaným zatměním jen tak vyvázli – samozvaný prorok David Meade na základě bliblického Zjevení Janova určil konec světa na 23. září letošního roku. Důvodem měla být kolize s planetou Nibiru, jejíž existenci NASA popřela, přesto tato zřejmě neexistující planeta budí vášně. Museli jsme s článkem počkat, kdyby měl Meade náhodou pravdu, ale nyní můžeme snad s klidem říci, že k ničemu nedošlo. Takovýchto předpovídaných apokalyps se časem dočkáme určitě ještě mockrát, vždyť málokteré téma je tak atraktivní! Zachovejme si však chladnou hlavu a raději se nad tímto vyvoláváním paniky pousmějme.

Text: MS

reklama

reklama