Francie přiznala, že má vládní tým lovců UFO. K čemu?

Proč má francouzský stát tým lovců UFO?
BattleLA
BattleLA

reklama

Každý rok jsou ohlášeny tisíce případů, kdy lidé údajně viděli UFO. Ale ne mnoho zemí je ochotných vynakládat peníze na prověřování neidentifikovatelných létajících talířů, napsal zpravodajský server BBC News. V Evropě je takový specializovaný, státem řízený tým jen jeden. A nabízí se otázka: Ví snad Francie něco víc než ostatní?

Abyste navštívili sídlo Francouzského vesmírného střediska v Toulouse, nepotřebujete stroj času. Tak jako tak skončíte přímo v 70. letech. Zelené trávníky přecházejí v široké bulváry, kde po obou stranách stojí masivní, dlouhé obdélníkové kancelářské bloky. Vypadá to tu jako pohrobek sovětského stylu v srdci jižní Francie. A je tu jen málo známek života, i když v kancelářích podobných krabicím kolem úzkých, nevábně vyhlížejících chodeb pracuje 1500 lidí.

Francie má největší kosmickou agenturu v Evropě. Jde o důsledek vesmírných závodů v 60. letech a také velkého odhodlání prezidenta Charlese de Gaulla udržet Francii nezávislou na Spojených státech vybudováním vlastních družic, nosných raket i elitního vesmírného výzkumu.

Vedlejším účinkem toho všeho je, že Francie je nyní jedinou zemí v Evropě, která udržuje na plný úvazek pracující státní úřad pro výzkum UFO. Jeden takový býval v Británii a další v Dánsku, ale už před lety byly zrušené kvůli rozpočtovým škrtům.

Francouzská úderka pro výzkum UFO má čtyři stálé zaměstnance a asi deset dobrovolníků, kteří dostávají proplacené náklady za každou výpravu do terénu, kde prověřují zprávy o pozorování podivných objektů na obloze.

Geipan v přísném utajení

Tým se jmenuje Geipan, což je francouzská zkratka pro Skupinu pro výzkum a informace o fenoménu neidentifikovatelných vzdušných předmětů. Jejím šéfem je Xavier Passot, který sedí v kanceláři plné desítek knih o UFO a štosů dokumentů. Výsledky tým publikuje na svých internetových stránkách, které měsíčně navštíví asi 30 000 lidí.

Tým průměrně dostává dvě zprávy o zahlédnutí UFO denně a o každém případu se vyplní jedenáctistránkový dotazník. Jeho cílem je jednak zaznamenat co nejvíc dostupných informací, ale také odradit případné vtipálky.

Pokud někdo tvrdí, že viděl na nebi podivná světla, tým UFO může on-line prověřit, zda se pozorování nekryje s trasou některého z civilních letadel a přístup má také k letovým trasám vojenských strojů.

Když fotografie, které svědci údajného neidentifikovatelného létajícího předmětu pořídili, vypadají obzvlášť zajímavě, mohou zaměstnanci týmu Geipan zavolat policii na daném místě, aby ověřili důvěryhodnost svědků – a případně kontaktovat jejich sousedy, aby zjistili, zda svědci předchozího večera nepopíjeli víc, než je zdrávo, anebo nekouřili něco o trochu omamnějšího než cigarety.

Ovšem právě kuřáci jsou podle Passota častými svědky hlásícími výskyt UFO – obvykle ho zahlédnou, když před barem či vlastním domem kouří a zadumaně hledí na nebe.

Úřad má ve složkách mnoho fotografií údajných létajících předmětů, z nichž některé vypadají hodně nepozemsky. Například na jedné z fotografií je podivný svítící ovál vznášející se nad městem Marseille, který vyfotil řidič ze svého vozu. Tým ovšem dokázal zjistit, oč ve skutečnosti šlo. Nebyla to invaze z Marsu, jen odraz stropního světla v autě.

Geipan podle Passota zatím vysvětlil prakticky všechny nepozemské úkazy pozemskými prostředky. Jejich nejčastějším "pachatelem" jsou čínské lampióny vypouštěné v noci se svíčkou uvnitř do vzduchu. Také balóny a draci jsou odpovědní za svůj díl "létajících talířů".A padající kosmické smetí či meteority se o podivná světla na nebi postarají častěji, než by se mohlo zdát.

Od 70. let nicméně úřad registruje asi 400 případů pozorování UFO, které se vysvětlit nepodařilo. Existují tedy malí zelení mužíčkové? O jejich barvě by se dalo pochybovat, ale mnoho těch, kdo pracují ve speciálním francouzském týmu – a také řada dalších lidí na světě – věří, že ve vesmíru nejsme sami.

A má smysl utrácet peníze francouzských daňových poplatníků na výzkum UFO, zvlášť v době, kdy se všichni učí utahovat opasky? Odpověď patrně závisí na tom, jestli jste právě zahlédli mimozemšťana a – řečeno slovy filmové trojice z Krotitelů duchů – komu jinému byste mohli zavolat?

ČTK

reklama

reklama