Američané nikdy nepozorovali víc UFO než nyní! Co se děje?

Statistik Sam Monfort shromažďuje data o hlášeních UFO a pomocí statistických metod je analyzuje. Údaje z loňského roku jsou historicky nejvyšší.
UFO nad Londýnem
UFO nad Londýnem

reklama

Monfort sbírá data z amerického National UFO Reporting Centre, kde jsou údaje o pozorování UFO již od 50. let 20. století. Podle Monforta a jeho analýz počet hlášení od roku 1980 neustále stoupá. Přestože UFO již dávno zmizelo z centra pozornosti médií, běžní lidé se o tento fenomén stále zjevně zajímají dost.

Monfort tvrdí, že momentálně lidé v USA hlásí asi 45 000 pozorování UFO ročně. Ještě na počátku devadesátých let dvacátého století přitom pozorování bylo jen kolem 10 000 ročně. Údaje současně dokazují, že obyvatelé Spojených států jsou tímto fenoménem zcela posedlí; hlášení je u nich o 300 procent více než je celosvětový průměr.

Zdaleka nejčastěji lidé popisují jen záhadná a nepopsatelná světla, hlášení o „létajících talířích“ oproti minulosti naopak značně ubylo.

Příčin je pochopitelně více, samotný počet neidentifikovatelných úkazů na obloze je zřejmě tou nejmenší. Podle všeho je nejdůležitější změnou, která může za vyšší počet hlášení UFO obyčejný mobilní telefon. Zatímco dříve museli lidé vyhledávat složitě, kam toto pozorování hlásit, dnes je to velmi snadné. V minulosti bylo třeba telefonicky nebo dopisem popsat co se stalo – navíc od události mohlo uběhnout několik hodin, než se pozorovatel dostal k telefonu. Dnes stačí pár sekund přes mobil a záznam je hotov...

Další příčinou je, že jsme první i generacemi, které se nedívají na oblohu. Není divu, že dnešní mladé lidi dokáže každý podivnější úkaz na nebi vyplašit a nejsou schopní ho popsat nebo zařadit. Světelné znečištění znemožnilo v městech vidět hvězdy, klasický smog tomu ještě více pomohl v průmyslových oblastech světa. Navíc na pozorování oblohy dnes není ani čas a vlastně ani důvod – v sociálních sítích a elektronické zábavě je mnohem více legrace a poznání než na prosté obloze. Statistik očekává, že by počet hlášení mohl v blízké budoucnosti ještě narůst – zejména díky novým objevům NASA – ta v únoru 2017 oznámila, že objevila soustavu s několika obyvatelnými planetami. Data podle experta ukazují, že každé takové oznámení zjitří lidskou fantazii a lidé jsou náchylnější považovat za UFO nejrůznější jevy.

Text: MK

Je UFO pouhopouhá spekulace?

Američtí ufologové řeší pravost tajné vládní příručky pro havárie UFO. Jde o podvrh?

reklama

reklama