Co zabilo Ďatlovovu výpravu? Slavná záhada může mít prosté řešení

Výprava Igora Ďatlova zůstává i po desítkách let opředená řadou záhad a konspirací. Ve skutečnosti ale může mít prosté řešení.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Zkáza Ďatlovovy výpravy 1 - záhada

reklama

23letý instruktor Igor Ďatlov se na počátku roku 1959 vydal se skupinou 9 ruských studentů na horskou túru ve střední části uralského pohoří. Nikdo z nich se však už nevrátil a po 20 dnech bez kontaktu s civilizací vyhlásil turistický klub Uralského polytechnického institutu pátrání, které nakonec odhalilo stan zasypaný sněhem a posléze i první těla. Pro ta byl typický smrtelně vyděšený výraz v obličeji a také různorodá zranění od zlomenin po tržné rány. 

Mrazivá scéna plná roztroušených, zdeformovaných těl, jež byla mnohdy bez oblečení i bot, vedla k řadě spekulací a samozřejmě i více či méně za vlasy přitažených historek. Mluvilo se o napadení lesními duchy i o vraždě místními obyvateli. Počátkem roku 2021 se však objevila studie, která do záhady zapojila moderní technologie a počítačové simulace. Johan Gaume ze Švýcarského federálního technického institutu zastává názor, že za úmrtím všech členů výpravy nestálo nic jiného než nečekaná lavina, čemuž by nasvědčoval sklon zhruba 30 stupňů. Dříve se přitom tvrdilo, že svah není dostatečně příkrý, aby k podobné nehodě mohlo dojít. 

Ďatlovova výprava je stále opředená legendami
Autor: Soviet investigators / Wikimedia Commons / Public Domain Ďatlovova výprava je stále opředená legendami

Mohla za smrt lavina?

Další výraznou roli mohl sehrát vítr, o němž se dokonce našly zmínky v zápiscích skupiny. Vítr mohl navát sníh na vrcholek hory, přičemž později se sněhová pokrývka utrhla a vydala se směrem ke stanům s nic netušícími oběťmi. Gaume spolu s geotechnickým inženýrem Alexanderem Puzrinem vypočítal, že dokonce pouze pět metrů dlouhá lavina by za určitých podmínek dokázala polámat kosti a způsobit smrtelná zranění. A to vše bez toho, aniž by po sobě zanechala nápadné stopy. Což byl ostatně důvod, proč v době objevení těl byla teorie s lavinou zavržena. Zkrátka vyšetřovatelům nepřišla varianta s lavinou reálná, neboť po ní chyběly důkazy. Své teorie má pak i dokumentární seriál Zkáza Ďatlovovy výpravy, který můžete sledovat v neděli ve 20:00 na Prima ZOOM.

Členové výpravy si nicméně podle Gaumeho teorie měli laviny všimnout na poslední chvíli a následně v panice utíkat. Samozřejmě bez svršků, což je stav, v němž byli nalezeni. Tržné rány, chybějící oči a vytržené jazyky pak neměl způsobit žádný démon či duch, ale pravděpodobně potulná fauna. I když toto již Gaume a jeho tým ve své studii neřeší. Všechna tajemství záhadného skonu devítičlenné výpravy tudíž stále nejsou vysvětlena. Je ale jasné, že vědecko-fantastické řešení skrze nadpřirozeno je pro řadu lidí stále zajímavější. 

reklama

reklama