K čemu doopravdy sloužil Stonehenge? Hlavní teorie se shodnou na jedné věci

Jedna z nejikoničtějších památek na světě, prehistorický kamenný kruh Stonehenge, se po tisíce let hrdě tyčí na větrem ošlehané Salisburské pláni.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Příběh hvězdné oblohy 1 - Stonehenge

reklama

Monumentální komplex menhirů a kamenných kruhů Stonehenge patří mezi největší záhady archeologie, se kterými se lidstvo setkalo. Tajemná minulost památníku zplodila nespočet příběhů a teorií, o kterých můžeme dodnes jen spekulovat.

Podle lidové pověsti vytvořil Stonehenge Merlin, čaroděj z artušovské legendy, který magicky přenesl masivní bloky kamenů z Irska, kde je sestavili obři. Moderní spekulace poté mluví o mimozemšťanech, amerických indiánech, či dokonce přirovnávají monument k obřímu symbolu plodnosti ve tvaru ženských genitálií.

Stonehenge je obestřen tajemstvím
Autor: Getty Images Stonehenge je obestřen tajemstvím

Místo pro pořádání oslav

Vědci se dlouhé roky snaží přijít na to, jak dokázali neolitičtí lidé před 5 000 lety dostat několikatunové megality vážící až 50 tun více než 200 kilometrů daleko. To však není jediná záhada, která odborníkům nedává spát. Během let se do popředí dostaly dvě hlavní teorie o významu památníku, které můžete sledovat i v dokumentární sérii Příběh hvězdné oblohy na Prima ZOOM.

Podle astrologa Nicholase Campiona se mohlo jednat o svaté obřadní místo pro celou Británii, které bylo spojeno s rituály a oslavami. Rovněž je však Stonehenge léta považován za chrám Slunce a monumentální astronomický kalendář. Obě teorie se zakládají na nebeském vlivu místa spojeném s měnícími se ročními obdobími a letním a zimním slunovratem.

reklama

reklama