Roswellský incident oživil mnoho konspiračních teorií. Co se ale doopravdy stalo?

Dne 8. července 1947 se poblíž města Roswell v Novém Mexiku stala událost, která dodnes nedává mnoha lidem spát. Takzvaný roswellský incident je pravděpodobně nejznámější událost, kdy lidé věřili, že na naší Zemi přistáli mimozemšťané.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Neobjasněné případy NASA IV 3 - Roswell

reklama

Vše začalo v létě roku 1947, na počátku studené války, kdy americké armádní letectvo rozeslalo zprávu do tisku o havarovaném „létajícím disku“. Toho si měl podle svědectví všimnout místní farmář William Brazel, který na svém ranči, asi 127 kilometrů od města Roswell v Novém Mexiku, uslyšel velký výbuch. Trosky roztříštěného objektu nalezl druhý den ráno a informoval o nich šerifa. Následně byl Brazel oficiálně na několik dní zatčen a bylo mu řečeno, že s ohledem na bezpečnost státu musí udržet mlčení.

Titulní strana Roswell Daily Record hlásala o havárii létajícího talíře
Autor: profimedia.cz Titulní strana Roswell Daily Record hlásala o havárii létajícího talíře

Oblak tajemna

Během několika příštích hodin letecká základna Roswell posbírala všechny roztříštěné důkazní materiály a pozměnila vydanou tiskovou zprávu. Podle všeho se nikdy nejednalo o létající talíř, nýbrž o meteorologický balón. V roce 2011 však investigativní novinářka Annie Jacobsenová vydala knihu Oblast 51: Necenzurovaná historie přísně tajné americké vojenské základny, v níž zavrhuje nejen oficiální prohlášení americké vlády, ale i přítomnost mimozemšťanů na Zemi.

Roswellský incident
Autor: profimedia.cz Roswellský incident

Letoun se zmutovanými dětmi?

V publikaci je naznačeno, že sovětský vůdce J. V. Stalin naverboval německého důstojníka SS a lékaře za druhé světové války Josefa Mengeleho, aby geneticky vytvořil „groteskní dětské letce“ pilotující stroj, který měl ztroskotat v Americe. Oním strojem mělo být německé samokřídlo Horten 229, jehož plány i prototyp Sověti na konci války ukořistili. Podle Jacobsenové chtěl Stalin způsobit v USA stejnou davovou a mediální hysterii, jako se povedlo Orsonu Wellesovi v roce 1938 při rozhlasovém čtení adaptace knihy Válka světů.  

Ať už je pravda kdekoli, je jasné, že roswellský incident budí i po letech velký zájem i emoce – jak ostatně dokazuje nový díl dokumentární série Neobjasněné případy NASA, který na Prima ZOOM poběží v pondělí ve 21:30. V kauze existuje nespočet otazníků, které nemají logické vysvětlení ani jasné odpovědi. Jednu věc však americké letectvo potvrdilo. V roce 1994 se přiznalo, že trosky nalezené na ranči byly ve skutečnosti z amerického špionážního balónu, který monitoroval předpokládané jaderné testy Sovětského svazu. O tom, zdali je to pravda, se však můžeme jen dohadovat.

reklama

reklama