Podmořské UFO: Svědci popsali, jak vypadá a co už stáhlo do hlubiny

Americké Národní centrum zaznamenávání UFO nesbírá informace jen o neidentifikovaných létajících objektech. Často zaznamenává i svědectví o neznámých strojích, které se pohybují pod hladinou oceánu.
Takto si střet s USO představovali filmaři ve snímku Bitevní loď
Takto si střet s USO představovali filmaři ve snímku Bitevní loď
Universal pictures

reklama

O neidentifikovaných létajících objektech neboli UFO toho bylo napsáno už mnoho a nová svědectví se objevují i několikrát do roka. O USO (Unidentified Submerged Objects), tedy neidentifikovaných ponořených objektech, ale často neslýcháme. Počítají se mezi ně záhadné objekty spatřené pod vodou, vylétající z hlubin do vzduchu a také mířící ze vzduchu pod hladinu. A ačkoli – stejně jako v případě UFO – nemusí nezbytně jít o paranormální jev, z některých svědectví mrazí.

Záhadný temný objekt a zmizelé torpédo 

V roce 2017 se jeden z bývalých pilotů amerického námořnictva, velitel David Fravor, rozpovídal v New York Times o třináct let starém zážitku, kdy si s poručíkem Alexem Dietrichem při přeletu nad Pacifikem všimli točícího se eliptického pásu bublající vody o velikosti boeingu 747. Piloti měli podezření, že ho způsobuje cosi temného a velkého pod vodou. Pak spatřili objekt ve tvaru „bonbonu TicTac“, který se nad tímto podivně se chovajícím vodním pásmem chaoticky pohyboval a náhle zmizel. Piloti pozorování nahlásili a z USS Princeton jim dokonce přišlo i radarové potvrzení. Podle Fravora námořnictvo incident zaznamenalo, o žádném oficiálním vyšetřování ho ale nikdo neinformoval.

V říjnu 2019 Fravora údajně kontaktoval další z mariňáků, pilot ze základny Naval Station Roosevelt Roads umístěné u ostrova Portoriko, s tím, že i on zažil velmi podivné setkání s neznámým objektem, tentokrát přímo pod vodou. Vše se odehrálo během dvou misí, během nichž měl pilot z vody vylovit cvičnou munici. Při prvním incidentu prý pilot pod hladinou viděl jakousi „temnou hmotu“ ve tvaru elipsy, o níž si byl naprosto jistý, že to nemůže být ponorka. Podruhé spatřil ve vodě podobný objekt a navíc prý kvůli němu přišel o cvičné torpédo, které měl z vody vyzvednout. Cosi jej totiž údajně „vcuclo do hlubiny“ a torpédo již nebylo nalezeno.

Dlouhá historie pozorování USO 

Tyto a podobné zážitky nejsou ovšem jen záležitostí moderní doby. O USO se zajímal už biolog Ivan Sanderson, který o nich dokonce v roce 1970 publikoval knihu Invisible Residents. Jeden z incidentů, který popisuje, se dokonce stal také v okolí Portorika, a to během námořního protiponorkového cvičení USS Wasp a dalších menších plavidel v roce 1963. Neznámý objekt se tehdy údajně přimotal ke cvičení a nahlásil jej jeden z techniků, pod vodou se ale pohyboval rychleji, než toho bylo jakékoli tehdejší plavidlo schopné. Technici tehdy plavidlo dokázali sledovat celé 4 dny, přestože se zvládlo ponořit i do hloubky okolo osmi kilometrů. Sanderson ale bohužel neuvádí žádné zdroje svých informací, a tak z nich těžko můžeme vyvozovat nějaké závěry.

V současnosti vede databázi podobných incidentů americké Národní centrum zaznamenávání UFO a i v ní se dají USO najít, v drtivé většině jde ale o objekty, které se vynořují z oceánu, anebo do něj naopak vletí. Jako v případě incidentu zaznamenaného v dubnu 2019, kdy měl objekt údajně připomínající malou bílou loď vyletět z vln poblíž kalifornské Imperial Beach. Vystoupal do výšky okolo 150 metrů a pak velmi rychle odletěl jižním směrem.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama