Záhadný kovový monolit ve stylu A. C. Clarka se objevil v Rumunsku. Je to ten z Utahu?

Trojboký kovový monolit mohl stát v Utahu desítky let – jen si ho nikdo nevšiml. V každém případě v pátek 27. listopadu 2020 záhadně zmizel, aby se vzápětí objevil v Rumunsku.
Záhadný monolit se k nám trochu přiblížil, momentálně je v Rumunsku
Záhadný monolit se k nám trochu přiblížil, momentálně je v Rumunsku
Twitter/@disclosetv

reklama

Dělá si z nás někdo legraci? Kovový monolit vysoký necelé čtyři metry se nejprve v polovině listopadu záhadně objevil v odlehlé části Utahu, aby o několik dnů později stejně záhadně zmizel. A teď se tyčí v severním Rumunsku poblíž starověké dácké pevnosti Petrodava z doby kolem přelomu letopočtu.

Kovově lesklý trojboký monolit nově stojí jen několik metrů od archeologických vykopávek na kopci Bâtca Doamnei nad stejnojmenným jezerem na okraji města Piatra Neamț. Podle listu The Daily Mail rumunské úřady netuší, kdo monolit poblíž pozůstatků dácké pevnosti z let 82 př. n. l. – 106 n. l. vztyčil. Jisté je jen to, že stojí na soukromém pozemku.

Fanoušek A. C. Clarka?

Zvláštní nález přichází poté, co byl v poušti v Utahu nalezen bez jakéhokoliv vysvětlení podobný kovový monolit, což okamžitě vyvolalo spekulace, že jde o dílo mimozemšťanů. Mnohem pravděpodobněji ale za vším stojí neznámý šprýmař inspirovaný vědecko-fantastickým románem 2001: Vesmírná odysea.

V knize spisovatele Arthura C. Clarka, kterou v roce 1968 zfilmoval Stanley Kubrick, se monolit poprvé objevil na Zemi v Africe před třemi miliony let a měl hladovějícímu kmeni velkých lidoopů poskytnout vědomosti nezbytné k vývoji nástrojů. Ve sci-fi námětu monolit využívala mimozemská civilizace k průzkumu dalších světů napříč galaxií a podpoře vzniku inteligentního života.

V knize lidoopi použijí své nástroje k zabíjení zvířat, aby získali maso ukončili své hladovění. Zabijí také nebezpečného leoparda. Následující den hlavní postava pomocí palice zabije vůdce konkurenčního kmene opic. Arthura C. Clark svou knihu psal ještě před tím, než stanul první člověk na Měsíci.

Jak dlouho stál monolit v Utahu?

Kovový monolit tyčící se mezi rudě zbarvenými skalami v jižním Utahu poprvé zaregistrovali 18. listopadu zmatení úředníci federální agentury BLM (Bureau of Land Management), kteří z vrtulníku počítali ovce tlustorohé. Už 27. listopadu ale trojboký monolit nečekaně zmizel, aby se objevil v Rumunsku.

K monolitu v Utahu se během několika dnů vydalo množství nadšenců, kteří tento podivný artefakt toužili spatřit na vlastní oči. Cesta sem ale nebyla snadná – čekalo je nejméně 45 minut jízdy terénem mimo silnici a pak 15minutový výstup vyschlým korytem potoka.

Zajímavé přitom je, že podivný monolit byl v listopadu 2020 pouze objeven – podle snímků z Google Earth ve skalách Utahu stál nejméně už od roku 2015. Podle poručíka Nicka Streeta z Bezpečnostní rady (DPS) státu Utah je možné, že podezřelý útvar na svém místě stál už „40 nebo 50 let a možná i déle“.

reklama

reklama