Opravdu mimozemšťané unášejí lidi? Vědci odhalili, co se skrývá za strašidelnými příběhy o ufonech

Smělá hypotéza o tom, jak to ve skutečnosti je s mimozemskými únosy, byla úspěšně ověřena na 152 lidech.
Proč jsou si všechny příběhy o únosu mimozemšťany podobné?
Proč jsou si všechny příběhy o únosu mimozemšťany podobné?
iStock

reklama

Jen ve Spojených státech existují miliony lidí, kteří jsou přesvědčeni o tom, že se někdy v minulosti stali obětí únosu mimozemšťanů. Jejich příběhy se od sebe navíc příliš neliší; obvykle v nich figurují malé šedé bytosti s velkou hlavou a černýma očima, které unesené na palubě své lodi velmi nevybíravě, necitlivě a krutě zkoumají a testují. Může pro něco takového vůbec existovat uspokojivé vědecké vysvětlení?

Mimozemské plavidlo figuruje v mnoha vyprávěních údajně unesených lidí
Autor: iStock Mimozemské plavidlo figuruje v mnoha vyprávěních údajně unesených lidí

Navodit si děsivý sen 

Výzkumný tým z moskevského výzkumného centra v Rusku se domnívá, že ano. Jak uvedli ve studii uveřejněné ve vědeckém magazínu International Journal of Dream Research, minimálně některé příběhy o únosech extraterestriálními bytostmi se zřejmě dají identifikovat jako sny ve spánkové fázi REM.

Svoje domněnky podepřeli výzkumem 152 lidí, kteří uvedli, že mají předchozí zkušenosti s takzvanými lucidním sněním, tedy stavem, při němž si spící člověk dokáže plně uvědomit, že to, co prožívá, je jen sen. Vědci tyto osoby požádali, aby si zkusily nějakým způsobem sen o únosu mimozemšťany přivolat, až se budou ukládat doma ke spánku. Z těchto 152 dobrovolníků bylo 144 (tedy zhruba 75 procent) úspěšných a skutečně se jim povedlo o mimozemšťanech snít.

Mimozemšťané údajně provádějí na unesených lidech pokusy
Autor: iStock Mimozemšťané údajně provádějí na unesených lidech pokusy

Šedé bytosti s protáhlou hlavou, nebo kopie lidí? 

Důležité pro vědce ale bylo hlavně to, jak tyto sny vypadaly. Z lidí, kteří úspěšně zažili sen o bytostech z jiné planety, celkem 61 procent popsalo stejné bytosti, jako známe ze sci-fi románů a filmů… a také z historek o únosech na vesmírnou loď. 19 procent se setkalo s mimozemšťany vypadajícími jako obyčejní lidé a 4 procenta dobrovolníků tvrdila, že byli mimozemšťané neviditelní.

Ve snech celkem 28 procent dobrovolníků se objevilo nějaké vesmírné plavidlo, při čemž 10 procent snilo přímo o událostech odehrávajících se v mimozemské lodi a 3 procenta z nich touto vesmírnou lodí i letěly.

Viděl jsem, jak se na mě ten mimozemšťan dívá,“ vypověděl například jeden z lidí, kteří se experimentu zúčastnili. „Měl lidské proporce s protáhlou hlavou, šedou kůží a velkýma očima. Uvědomoval jsem si, že jde o sen, ale kvůli strachu jsem ho nemohl nijak ovládat, ani se z něj dostat ven.

Rozmáhající se historky mohly ovlivnit podobu živých snů

Z experimentu vědci usoudili, že lidé mohou spontánně a neúmyslně snít o bytostech z jiné planety a takovýto sen si pak splést s realitou. Předchozí výzkum podle nich navíc zjistil, že zhruba polovina všech příběhů o únosu mimozemšťany začíná tím, že dotyčný spí. Podobné historky se objevují již po staletí, jejich masivní nárůst ale přišel až s fascinací vesmírem, UFO a extraterestriálním životem v 60. letech 20. století. Tehdy příběh o únosu záhadnými bytostmi navíc proslavilo několik výrazných osobností, jako byli například manželé Hillovi; autoři studie dedukují, že tyto historky pronikly do podvědomí běžných Američanů natolik, že ovlivnily i podobu jejich snů; to vysvětluje, proč jsou si všechny tyto příběhy tak podobné.

K takovému závěru se koneckonců přiklání víc vědců a existují i další, podobné výzkumy. Autoři této studie nicméně jedním dechem dodávají, že má jejich experiment také jisté limity a mouchy. Tím největším problémem je, že se neodehrával v laboratorním prostředí, a spoléhal proto výhradně na hlášení samotných účastníků. To je na vytvoření seriózních vědeckých dat trochu málo. A krom toho, fakt, že lidé prokazatelně mohou velmi živě a realisticky snít o únosech mimozemšťany, automaticky neznamená, že musejí být vysněné všechny podobné prožitky. Naděje pro milovníky konspirací tak pochopitelně stále žije...

reklama

reklama