UFO ve tvaru koblihy? Záhadný snímek oblohy má několik vysvětlení

Autor snímku měl pro nezvyklý úkaz velmi racionální vysvětlení, jenže se ukázalo jako nemožné.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Getty Images

reklama

Když se nad švýcarským Curychem v noci na úterý 9. listopadu objevil záhadný, modře světélkující létající objekt ve tvaru americké děravé koblihy, vyfotil ji náhodný svědek s tím, že jde jistojistě o kapsuli Endeavour, kterou společnost SpaceX v té době měla dopravit čtyři astronauty po 200 dnech strávených na Mezinárodní vesmírné stanici ISS zpět na Zemi. Je tu ale háček – v té době se Endeavour nacházela víc než 8 tisíc kilometrů daleko; přistávala v Mexickém zálivu.

Snímku si všimla i média

Svůj omyl si nějakou dobu neuvědomil ani fotograf záhadného objektu, ani někteří novináři; jeho snímky zářícího donutu se objevily mezi dalšími snímky, které sestup Endeavour zachycují, třeba v britském The Daily Mail, a to s popiskem, v němž autor označil Elona Muska a vtipkoval, že doufá, že nejde o invazi UFO. Že by nakonec nebyl tak daleko od pravdy?

Před přistáním Endeavour nad Švýcarskem vůbec nemohla být vidět,“ nechal se slyšet například Marco Langbroek z Leiden University v Nizozemsku, který se dlouhodobě zabývá sledováním satelitů. „Do atmosféry se zařízení dostalo nad Mexickým zálivem a ani při svém sestupu z orbity nemohlo být vidět nad Indickým oceánem, natož ve Švýcarsku.“

UFO, hvězda nebo podvod?

Jaké je tedy další možné vysvětlení podivného objektu? „Jsem si jistý, že jde o nějaký rozmazaný obrázek jasné hvězdy,“ tvrdí Langbroek. Někteří uživatelé na Twitteru dokonce prohlašují, že stejný obrázek jsou schopní udělat s pomocí pouhého stropního světla. Časopis Live Science, který s příběhem přišel, si od autora snímků chtěl vyžádat ověření času pořízení fotografie, nakonec se ale v redakci nedočkali a fotografův twitterový účet @Eavix1Eavix spolu se snímky brzy nato ze sociálních sítí zmizel.  

reklama

reklama