Je Měsíc dutý? NASA do něj před lety bouchla, rozezněl se jako zvon

Technici v roce 1969 zkusili svrhnout na povrch Měsíce nepotřebný modul z mise Apollo. Ten se rozezněl jako zvon.

20. listopadu 1969 instalovala posádka Apollo 12 na měsíčním povrchu v Oceánu bouří citlivý seizmometr. Jeho úkolem bylo změřit, co se stane, když do povrchu Měsíce narazí velký objekt. Tím objektem ovšem nebyl meteorit, ale lunární modul mise, který při návratu k Zemi už nebude potřeba. Posádka ho měla nasměrovat k povrchu Měsíce, a způsobit tak umělé zemětřesení.

Čtěte také: Je Měsíc dutý a postavili ho cestovatelé časem? Nová sci-fi oprašuje bizarní konspirace

Co s nepotřebným modulem?

Následujících jednatřicet hodin se astronauti soustředí na jiné úkoly včetně stavby vědecké stanice na jaderný pohon, takže geologický experiment ustupuje do pozadí. Pokus pokračuje v okamžiku, kdy vzletový stupeň vstoupí na oběžnou dráhu, aby se setkal s řídicím modulem.

Od chvíle, kdy se vzletový stupeň lunárního modulu spojil s velitelským modulem a došlo k přesunu posádky a materiálu, byl tento vzletový stupeň k ničemu. Z opuštěného modulu se stává střela, kterou ovládají technici v Houstonu.

Modul naráží do povrchu Měsíce 60 kilometrů od místa, kde Apollo přistálo, rychlostí zhruba 6 100 km/h, vyvolává zemětřesení a vytváří 9metrový kráter. Údaje, které zaznamenají senzory seismometru, ohromují vědce z NASA. Stalo se totiž něco nečekaného – dopad Modulu vyvolal otřesy, které na seizmografu vypadaly jako úder zvonu.

Mohlo by vás zajímat: Další vesmírné selhání. Sonda Hakuto-R při přistávání na Měsíci ztratila kontakt se Zemí

Jednoduché vysvětlení?

Když o 30 minut později NASA svolala tiskovou konferenci, Měsíc stále „zvonil“. Jak je možné, že se zemětřesení, jež by na Zemi trvalo pár minut, šíří Měsícem celé hodiny? Je možné, že je Měsíc dutý a chová se proto jako zvon?

Přesto NASA přišla s vysvětlením: Nečekané měsíční vibrace má na svědomí malé množství vody v kůře Měsíce. Pro srovnání – Země je planeta bohatá na vodu, kterou najdeme nejen na povrchu, ale také hluboko v jejím plášti. Když na Zemi dojde k zemětřesení, voda rychle vstřebá jeho vibrace podobně jako tlumiče. Na povrchu Měsíce se ale nachází jen velice málo vody a v jeho útrobách to není o moc lepší. A bez vody Měsíc zvoní a zvoní. Nebo je to celé jinak?

Zdroj: Popular Mechanics / NASA

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom