Je Měsíc dutý? NASA do něj před lety bouchla a nestačila se divit

Technici v roce 1969 zkusili svrhnout na povrch Měsíce nepotřebný modul z mise Apollo. Ten se rozezněl jako zvon.
Vlevo jižní pól Měsíce, vpravo severní. Modrá barva ukazuje, kde se nachází led.
Vlevo jižní pól Měsíce, vpravo severní. Modrá barva ukazuje, kde se nachází led.
FOTO: NASA

reklama

20. listopadu 1969 instalovala posádka Apollo 12 na měsíčním povrchu v Oceánu bouří citlivý seizmometr. Jeho úkolem bylo změřit, co se stane, když do povrchu Měsíce narazí velký objekt. Tím objektem ovšem nebyl meteorit, ale lunární modul mise, který při návratu k Zemi už nebude potřeba. Posádka ho měla nasměrovat k povrchu Měsíce a způsobit tak umělé zemětřesení.

Co s nepotřebným modulem?

Následujících jednatřicet hodin se astronauti soustředí na jiné úkoly včetně stavby vědecké stanice na jaderný pohon, takže geologický experiment ustupuje do pozadí. Pokus pokračuje v okamžiku, kdy vzletový stupeň vstoupí na oběžnou dráhu, aby se setkal s řídicím modulem.

Od chvíle, kdy se vzletový stupeň lunárního modulu spojil s velitelským modulem a došlo k přesunu posádky a materiálu, byl tento vzletový stupeň k ničemu. Z opuštěného modulu se stává střela, kterou ovládají technici v Houstonu.

Apollo 11 - přistávací modul
Autor: NASA Apollo 11 - přistávací modul

Modul naráží do povrchu Měsíce 60 kilometrů od místa, kde Apollo přistálo, rychlostí zhruba 6 100 km/h, vyvolává zemětřesení a vytváří 9metrový kráter. Údaje, které zaznamenají senzory seismometru, ohromují vědce z NASA. Stalo se totiž něco nečekaného – dopad Modulu vyvolal otřesy, které na seizmografu vypadaly jako úder zvonu.

Jednoduché vysvětlení?

Když o 30 minut později NASA svolala tiskovou konferenci, Měsíc stále „zvonil“. Jak je možné, že se zemětřesení, jež by na Zemi trvalo pár minut, šíří Měsícem celé hodiny? Je možné, že je Měsíc dutý a chová se proto jako zvon?

Přesto NASA přišla s vysvětlením: Nečekané měsíční vibrace má na svědomí malé množství vody v kůře Měsíce. Pro srovnání – Země je planeta bohatá na vodu, kterou najdeme nejen na povrchu, ale také hluboko v jejím plášti. Když na Zemi dojde k zemětřesení, voda rychle vstřebá jeho vibrace podobně jako tlumiče. Na povrchu Měsíce se ale nachází jen velice málo vody a v jeho útrobách to není o moc lepší. A bez vody Měsíc zvoní a zvoní. Nebo je to celé jinak?

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama