Výročí 9. listopadu 1967 – odstartovala kosmická loď Apollo 4

Před více než půl stoletím se do vesmíru prvně vydala nepilotovaná kosmická loď, která zahájila úspěšnou éru dobývání vesmíru. Jmenovala se Apollo 4.
Start Apolla 4
Start Apolla 4
NASA

reklama

Apollo 4 – bezpečnost především

Vesmírný program Apollo postihla v lednu 1967 obrovská tragédie, když na startovací rampě zahynula během testu trojice astronautů. Poté Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) musel změnit harmonogram a na oběžnou dráhu se tak první loď Apollo vypravila až 9. listopadu 1967. Vesmírný koráb nesl pořadové číslo čtyři a na palubě neměl, podobně jako následující mise pět a šest, lidskou posádku.

Inženýři chtěli pečlivě ověřit spolehlivost nosné rakety Saturn i lodě. Loď Apollo 4 přistála po osmi hodinách a 37 minutách letu s pomocí tří padáků na hladině Tichého oceánu necelých deset kilometrů od čekající letadlové lodě Bennington, kam byla posléze dopravena. Let byl NASA vyhodnocen jako velice úspěšný.

Apollo 4 na rampě den před startem
Autor: NASA Apollo 4 na rampě den před startem

Vesmírná mise Apollo: úspěchy

První pilotovaná loď Apollo 7, která uskutečnila 163 obletů Země, se do vesmíru dostala až 11. října 1968. Důležitý krok k cestě na Měsíc podniklo Apollo 8, které se v prosinci 1968 jako první dostalo na oběžnou dráhu Měsíce. Frank Borman, William Anders a James Lovell jako první na světě spatřili na vlastní oči odvrácenou stranu Měsíce.

Po misích Apolla 9 a 10 v březnu a květnu 1969 odstartovalo 16. července téhož roku z Floridy Apollo 11. O pět dní později už dva ze tří členů jeho posádky, Neil Armstrong a Edwin Aldrin, kráčeli po Měsíci. Nakonec se v letech 1969 až 1972 na přirozenou družici Země podíval tucet astronautů a projekt Apollo zůstává navzdory počáteční tragédii jedním z největších úspěchů amerického vesmírného programu.

ČTK

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama