29. června 2022 06:00

Před 15 lety šel do prodeje první iPhone. V čem byl tak revoluční?

Zahájením prodeje prvního mobilního telefonu od značky Apple se změnila historie mobilních telefonů.

Nenáviděný Newton

Jaké mobilní telefony jsme používali v roce 2007? Většinou byly tlačítkové a na ty dotykové člověk potřeboval stylus. To byla výzva pro Steva Jobse, zakladatele a výkonného ředitele společnosti Apple. Ten se po svém návratu k Applu v roce 1997 snažil oživit společnost živořící na pokraji krachu. Ještě před tím, než se stal výkonným ředitelem, se pokusil zbavit svého úhlavního nepřítele z produktů firmy – malého osobního asistenta značky Newton, za jehož pomoci se dal text psaný rukou převést do počítače.

Hlavním Jobsovým problémem byl stylus neboli snímací hrot. Dle jeho vize se takové zařízení má ovládat prsty. Na tuto skutečnost si ovšem musel počkat dalších 10 let. Každopádně se mu povedlo Newtona zbavit. V květnu 1997 tehdejší výkonný ředitel Gil Amelio ohlásil zeštíhlení divize Newtonu, což byl začátek jejího ročního klopýtání do hrobu. Nakonec zrušených produktů bylo více, aby pak Steve Jobs po nástupu na místo výkonného ředitele v červenci 1997 mohl zahájit novou a úspěšnou éru společnosti.

iPod byl první

Po úspěchu malého hudebního přehrávače iPodu, jehož prodeje v roce 2005 dělaly 45 procent všech příjmů společnosti, bylo potřeba přijít s něčím novým, aby Apple nestál jen na jednom úspěšném produktu. A tak začal vývoj mobilního telefonu. První variantou byl iPod s možností volání, ale ovládací kolečko bylo pro zadávání telefonních čísel dost nepraktické. Druhou variantou byl telefon s dotykovým displejem. Tento projekt vznikl z tajné divize vyvíjející tablet, z níž se všechny nápady přesunuly k vývoji mobilního telefonu, čímž byl vývoj tabletu pozastaven.

Důležitou roli ve vývoji hrála multitouch technologie. Tedy možnost ovládat zařízení více prsty na displeji najednou. Hlavní designér Applu Jony Ive si se svým týmem hrál s možnostmi takového ovládání notebooků přes trackpad. A představil Jobsovi nápad ovládání počítače skrz dotyk na displeji. V Jobsovi to vzbudilo velký zájem a Apple v tu dobu koupil společnost Fingerworks, která měla patenty právě pro multitouch technologii. Díky tomuto nápadu pak mohl vzniknout iPhone tak, jak ho známe. Tedy jako telefon, kde se vše podřizuje jednoduchosti ovládání přes displej. K představení došlo na konferenci Macworld v lednu 2007 a Steve Jobs iPhone uvedl jako tři převratná zařízení v jednom.

Davové šílenství

Apple má jednu z nejpropracovanějších obchodních strategií vůbec. Vše je podřízeno uživatelskému zážitku a očividně to funguje. Po famózních úspěších přehrávače iPod zaujal lidi iPhone. Dokonce se na něj několik dní před zahájením prodeje stály tisícové fronty. Prodejci se chtěli vyvarovat nepokojů a krádeží, jež doprovázely zahájení prodeje PlayStationu 3. Najali proto policisty, kteří byli mimo službu, aby dohlédli na pořádek před obchody.

Vše se nakonec obešlo bez nějakých vážnějších problémů a na mnoha místech ve Spojených státech byl první model iPhonu během hodiny vyprodán. Na samotné zahájení se do Apple Store v Palo Alto šel podívat i Steve Jobs se svojí manželkou. Dělal to tak vždy, když se začal prodávat nový produkt, a při jeho návštěvě ho mnoho fanoušků vřele zdravilo.

První iPhone se opravdu povedl a právě díky němu dnes máme bezpočet chytrých telefonů ovládaných dotykem prstů na displeji. Trh se navždy změnil díky snaze společnosti Apple inovovat zařízení a především touze vyvinout telefon, který by byl jednoduše použitelný pro všechny uživatele. Což samozřejmě byla hlavní strategie Stevea Jobse již od prvních počátků Applu.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom