Výročí 22. 10. 1797 – byl uskutečněn první seskok padákem z balónu 

Před 222 lety uskutečnil francouzský průkopník balónového létání a parašutismu André-Jacques Garnerin historicky první seskok padákem z balónu.
První seskok padákem byl proveden 22. 10. 1797 z balónu z výšky necelý 1 km
První seskok padákem byl proveden 22. 10. 1797 z balónu z výšky necelý 1 km
pixabay.com

Od začátků k fenomenálnímu úspěchu – padákový seskok z jednoho kilometru

André-Jacques Garnerin se narodil 31. ledna 1769 v Paříži a historie ho zná jako průkopníka balónového létání a vynálezce parašutismu. Zprvu své znalosti a dovednosti rozvíjel u francouzského vynálezce, vědce a matematika Jacquese Charlese, který platil za znalce a úspěšného balónového letce, jenž experimentoval s horkovzdušnými balóny. Pozdější experimenty absolvoval většinou se svým starším bratrem Jeanem-Baptistem-Olivierem Garnerinem a své snahy věnoval spíše parašutismu s seskokům se zařízeními deštníkového typu. Za své průkopnické aktivity byl oceněn titulem „Official Aeronaut of France“. 

V roce 1792 byl na začátku francouzských revolučních válek zajat britskou armádou. Ve vězeních v Británii a později i v Budapešti strávil celkem pět let. Po návratu domů pokračoval ve svých pokusech až konečně před 222 lety 22. října 1797 ve veřejném pařížském parku Parc Monceau předvedl jako první na světě seskok s padákem z výšky téměř jednoho kilometru. Při pohledu na velmi jednoduchou konstrukci padáku bychom dnes nejspíš řekli, že se jednalo o čistě sebevražedný pokus. Hedvábný padák kupolovitého tvaru měl průměr asi 7 stop, tedy necelých 2,5 m a pod ním byla zavěšen malý koš, v němž Garnerin stál.

Z historických záznamů a popisu očitých svědků dále vyplývá, že byl padák s košem zavěšený na provazu pod horkovzdušný balón, jenž vynesl Garnerina do výšky téměř 1000 m, kde poté Garnerin uvolnil spojovací lano a balón volně vystoupal vzhůru, zatímco koš s Garnerinem začal padat k zemi. Naštěstí se potvrdil předpoklad a padák se po chvíli otevřel. Přesto byl koš vystaven prudkým a nečekaným pohybům ze strany na stranu a po dopadu na zem byl chvíli větrem vláčen po zemi. O to větší bylo překvapení přihlížejících diváků, když Garnerin vystoupil z koše zcela zdráv a nezraněn. V ten okamžik se zrodila legenda. 

Pokusy nekončí a scénu vstupují ženy… a další balóny

První úspěšný pokus o seskok s padákem učinil z André-Jacquese Garnerina opravdovou celebritu. Co je ale mnohem důležitější, tak ho tento úspěch motivoval k dalším pokusům. V roce 1798 však ohlásil na tu dobu něco neslýchaného. Ohlásil totiž pokus o let balónem, při němž měla být v koši společně s ním ještě mladá a krásná žena. Veřejnost i tisk sice přijaly tuto zprávu s nadšením, ale úřady, v jejichž kompetenci bylo tento pokus povolit, se k věci stavěli přinejmenším zdrženlivě a nakonec pokus zamítli s velmi zajímavým a trochu šalamounským odůvodněním poplatným své době: „... jsme znepokojeni možným vlivem nižšího tlaku vzduchu na orgány jemného a zranitelného ženského těla a zároveň se obáváme morálních a společenských důsledků těsného kontaktu mužského a ženského těla v těsném balónovém koši…

Soudní příkaz zakazující tento pokus zrušila až intervence ministrů policie a vnitra, kteří rozhodli, že plnou zodpovědnost za případný neúspěch nese André-Jacques Garnerin. Garnerin tuto situaci komentoval slovy: „Moje společnice Citoyenne Henri je potěšena, že mne může doprovázet a že uvidí svět z výšky. Let se uskuteční během následujících 10 dnů.“ S ohledem na počasí byl vybrán 8. červenec 1798 a Garnerin společně s Citoyenne Henri uletěli v balónu asi 30 km a bez problémů přistáli v Goussainville severně od Paříže. 
Mezi další Garnerinovy úspěchy dále patří dvoudenní 395 km dlouhý let balónem mezi Paříží a Luxemburgem, který se uskutečnil 3.–4. října 1803. Jeho žena Jeanne-Geneviève pak byla vůbec první ženou, která kdy seskočila s padákem. 

André-Jacques Garnerin zemřel 18. srpna 1823 při nehodě, která provázela stavbu jeho dalšího balónu, během níž se na něj zřítil trám. Ať už se nám zdají experimenty André-Jacquese Garnerina jako bláznivé a život ohrožující, otevřely dveře mnoha dalším dobrodruhům a vynálezcům k vynikajícím a historicky převratným počinům. André-Jacques Garnerin se tak zapsal nesmazatelným písmem do historie balónového létání a parašutismu. 

Text: David Hainall 

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama