Výročí 17. 1. 1929 – Pepek námořník slaví devadesátiny

Pepek námořník jako součást válečné propagandy
Pepek námořník jako součást válečné propagandy
Volné dílo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

 
Mohutná předloktí, dýmka a špenát, to jsou atributy neodmyslitelně spojené s komiksovou a filmovou postavou legendárního Pepka námořníka. Dnes je tomu právě 90 let, co se objevil poprvé na veřejnosti. 

E. C. Segar – muž, který stvořil legendu 

Americký kreslíř Elzie Crisler Segar se narodil 8. prosince 1894 ve městě Chester v americkém státě Illinois. Zemřel v poměrně mladém věku nedožitých 44 let dne 13. října 1938. Přesto dal světu hrdinu, který baví čtenáře komiksů i diváky kreslených filmů dodnes. Řeč je Pepku námořníkovi, který dnes slaví devadesátiny. Poprvé se totiž objevil v populárním komiksu E. C. Segara Thimble Theatre 17. ledna 1929. Pepek námořník nebo, chcete-li, Popeye the Sailor se v příběhu na pokračování objevil jen jako vedlejší postava. Jeden z hlavních hrdinů tohoto komiksu se ho tenkrát zeptal: „Ty jsi námořník?“ a Pepek na to reagoval se svou později tolik populární vyřídilkou: „Cos myslel? Že jsem kovboj?
Nová postavička si velmi rychle získala značnou popularitu a netrvalo dlouho a vysloužila si své vlastní komiksové příběhy, v nichž se objevuje nejen Pepkův kamarád Whimpy, který nadevše miluje hamburgery, ale i značně vyzáblá Pepkova životní láska Olive Oil a jeho věčný konkurent a padouch Bluto. A Pepek inspiruje i dnes.

Segar se tvorbě příběhů s Pepkem námořníkem věnoval až do roku 1938. Po jeho smrti nastoupila na jeho místo celá řada výtvarníků. K nejvýraznějším osobnostem patřil např. Bud Sagendorf. 

V hlavní roli špenát a fajfka 

Každý autor hledá inspiraci pro své komiksové a literární postavy jinak a jinde. O Elzie Crisleru Segarovi se vědělo, že se inspiruje příběhy lidí, kteří žijí v jeho okolí. Je tak dost pravděpodobné, že reálnou předlohou pro postavu Pepka námořníka se stal jistý Frank Fiegel, přezdívaný „Rocky“. O jeho silových schopnostech kolovaly v Chesteru opravdové legendy. Stejně jako Pepek námořník, i on miloval špenát a téměř nikdy neodkládal svou fajfku. A to prý ani v koupelně. 

Frank_“Rocky”_Fiegel - motiv pro Pepka námořníka
Autor: Volné dílo Frank_“Rocky”_Fiegel - motiv pro Pepka námořníka

Plechovka špenátu dodávala Pepkovi tolik potřebnou sílu a energii v nikdy nekončících bitkách a třenicích s Blutem. Stejně jako pomáhal špenát Pepkovi, pomohl nejspíš i Pepek špenátu. Hned dvě města svádí díky němu boj o titul „hlavní město špenátu“. Texaské město Crystal City přisuzuje svůj obchodní úspěch a 30% zvýšení prodeje špenátu právě příběhům s Pepkem námořníkem. Na Zavala Street mu dokonce v roce 1937 odhalilo sochu. Pozadu nezůstává pochopitelně ani město Chester v Illinois, které slavnému výtvarníkovi Elzie Crisleru Segarovi věnovalo celý park, jemuž vévodí, světe div se, Pepkova socha. V Chesteru navíc sídlí Pepkův oficiální funclub a muzeum. 

Filmový hrdina 

Originalita příběhů s jednoduchým a jasným sdělením by nejspíš jen v komiksové podobě neobstála nebo možná by se Pepek námořník nestal tak slavným. Za vzestupem jeho popularity zcela jistě stojí film. Na filmovém plátně se Pepek námořník v produkci Fleischer Studios objevil 14. července 1933. Jednalo se krátký černobílý animovaný film s názvem „Popeye the Sailor“. Produkce se se rozběhla do té doby neočekávaným tempem. V letech 1933 až 1942 vzniklo v dílnách Fleischer Studios na 109 animovaných filmů. V roce 1942 se tvorba Pepkových příběhů přesunula do Famous Studios, díky nimž do roku 1957 spatřilo světlo světa dalších 122 příběhů. Popularita původně komiksových postaviček neutichá ani v současnosti. Do roku 2003 vzniklo celkem 773 krátkých animovaných filmů a 4 televizní speciály. Nezaměnitelný hlas starého mořského vlka propůjčil Pepkovi Jack Mercer. 

Text: David Hainall 

A tady se můžete podívat na jeden z Pepkových příběhů

Pepek námořník
Reklama
Reklama