Výročí 14. 8. 1994 – Šakal, nejhledanější terorista světa, doštěkal

Nejslavnější terorista světa dopaden. Byl to Šakal.
Carlos - The Jackal
Carlos - The Jackal
archiv red.

Ilich Ramírez Sánchez, jeden z nejhledanějších teroristů světa, byl před 24 lety dopaden a v současnosti si ve Francii odpykává svůj doživotní trest. Jako „revolucionář z povolání“ má však nesmírně zajímavý životní a zločinecký příběh. Pojďme se na něj podívat podrobněji.

Kdo byl Šakal: syn svého otce

Ilich Ramírez Sánchez pochází z Venezuely z Caracasu a do povědomí široké veřejnosti vstoupil spíše pod přezdívkami „Šakal“ nebo „Carlos“ a svého času patřil dlouhých 20 let k nejhledanějším teroristům světa. Světlo světa spatřil 12. října 1949 ve venezuelské Micheleně a celý život, podobně jako jeho otec, se hlásil k marxismu. Otec byl nejen úspěšným právníkem, ale zároveň i přesvědčeným komunistou. Své další dva syny, kteří byli mladší než Carlos, pojmenoval Vladimir a Lenin, s odkazem na svou oblíbenou historickou postavu. .

Sánchez, coby prominentní dítko, studoval v Moskvě a prodělal výcvik na Kubě. S požehnáním a vědomím komunistických úřadů, coby na západě hledaný terorista, „tajně“ pobýval v Maďarsku, Rumunsku, bývalé NDR nebo dokonce v ČSSR. Na základě dostupných informací z Ministerstva zahraničních věcí nás navštívil na konci sedmdesátých let a pak ještě jednou v roce 1986. Kolikrát navštívil naše území ilegálně, lze jen spekulovat.

Pařížské vězení, v němž by "Šakal" Ramirez měl zemřít
Autor: Michael C. Berch Pařížské vězení, v němž by "Šakal" Ramirez měl zemřít

Pochybná sláva podložená smrtí nepřátel

Ilich Ramírez Sánchez toho na svém kontě má opravdu hodně. Začátkem sedmdesátých let minulého století začal spolupracovat s Lidovou frontu pro osvobození Palestiny (PFLP). Získal si důvěru vedení organizace a jako asistent Michela Múcharbala odcestoval do Paříže. Múcharbal však byl po dvou letech zatčen policií, kterou posléze zavedl do Sánchezova bytu. Ten v sebeobraně zastřelil jak Múcharbala, tak i oba francouzské agenty, kteří ho přišli zatknout. Utekl do Libanonu, který jej přivítal jako národního hrdinu. O jeho dalším osudu bylo rozhodnuto. „Revolucionář z povolání“ se stal „teroristou z povolání“.

Psal se rok 1974 a tehdy pětadvacetiletý Sánchez hodil odjištěný granát do pařížského obchodního centra Publicis na křižovatce ulic Saint-Germain a Rennes, při kterém zemřeli dva lidé.

V roce 1975 vešel ve známost svým útokem na zasedání OPEC, představitelů států obchodujících s ropou, jenž probíhalo ve Vídni. Dalo by se říci, že se mu podařil husarský kousek, když unesl do Alžíru 60 lidí, včetně 11 ministrů. Při této akci zemřeli další tři lidé. Jeho hlavním cílem bylo získat pozornost světových médií pro palestinskou otázku. A v této věci byl velmi úspěšný.

Spekuluje se o tom, že zorganizoval i únos francouzského dopravního letadla do ugandského Entebbe v roce 1976 a že byl také zapletený i do výbuchu ve francouzském kulturním centrum v západním Berlíně v roce 1983.

Dlouho neznámá tvář teroristy Ramireze
Autor: Wikimedia Commons Dlouho neznámá tvář teroristy Ramireze

Dopadení, soud a dva doživotní tresty

K jeho zatčení francouzskou tajnou službou v súdánském Chartúmu došlo 14. srpna 1994, tedy přesně před 24 lety. Francouzská justice jej stíhala a soudila za vraždu dvou policistů. Francouzská prokuratura požadovala pro Sáncheze od začátku soudního procesu doživotní trest. Sám Sánchez označoval proces za absurdní, protože řešil událost, která se stala před téměř dvaceti lety. Jakoukoliv účast na samotném teroristickém útoku popíral. Obžalovaného v tomto procesu obhajoval Francis Vuillemin, který mimo jiné poukazoval na nedostatek jasných a přesvědčivý důkazů a u soudu řekl: „Nikdo se nedozvěděl, jaký typ granátu explodoval.“

Naopak Georges Holleaux, který zastupoval nejen obě vdovy po zabitých policistech, ale i další poškozené, obhajoval zahájení procesu po tak dlouhé době slovy: „Konečně došlo na proces! Oběti čekají tak dlouho na to, aby Carlos byl uznán vinným a odsouzen. Rány obětí se nikdy nezahojily.“

Soud s odvoláním na teroristickou povahu útoku odmítl všechny námitky obhajoby a Ilich Ramírez Sánchez byl odsouzen k doživotnímu trestu odnětí svobody.

Zajímavé také je, že v současnosti si Sánchez odpykává již druhý doživotní trest, který mu byl vyměřen za čtyři pumové útoky z let 1982 a 1983, během nichž v Paříži, Marseille a ve dvou vlacích zemřelo 11 lidí a 150 bylo zraněno.

Text: David Hainall

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama