Smutné výročí dne, kdy Hitler udělal z naší země německou militarizovanou zónu

Přesně před 78 lety proběhla okupace Čech, Moravy a Slezska. První ze dvou okupací v dějinách naší republiky. Její idea byla prostá – vytvořit z naší země militarizovanou zónu.
Vstup nacistů do Brna
Vstup nacistů do Brna
Bundesarchiv Bild 183-E12359

Okupace Čech, Moravy a Slezska – z pohledu mezinárodního a československého práva se jednalo o nelegální anexi naší republiky a porušení Mnichovské dohody, která byla uzavřena 30. září 1938, tedy o necelých 9 měsíců dříve, a jejímž podpisem získalo Německo území Sudet.

Pro nacistické Německo znamenala okupace však jen další logický krok – Československo totiž bylo zemí bohatou nejen na zbrojní průmysl. Tímto krokem také současně říšský kancléř a diktátor nacistického Německa Adolf Hitler poslal světu jasnou zprávu – nic a nikdo mu nebude stát v cestě.

V předvečer války

Do propuknutí II. světové války zbývá ještě šest měsíců a Hitler si nemůže v rámci svého plánu na vytvoření Třetí říše a ovládnutí světa dovolit žádnou chybu. I proto musí násilná okupace před zbytkem světa vypadat jako pacifikace, kterou si Češi sami přejí. Podněcováním německé menšiny vyvolává na našem území nepokoje a podporuje separatistické tendence Slovenska. Tyto činy vynesou první ovoce Hitlerovi 14. března 1939, kdy slovenský vůdce Jozef Tiso vyhlašuje samostatnost Slovenského státu. Ještě ten den následuje ultimátum Maďarska o vyklizení Podkarpatské Rusi a výzva prezidentu Emilu Háchovi, aby co nejdříve vyrazil do Berlína na návštěvu k samotnému Hitlerovi. Hácha poslechne a již o několik málo hodin později mu Hitler oznamuje, že na našich hranicích stojí nacistická armáda. Hácha je nucen podepsat oficiální žádost o ochranu Čech a Moravy ze strany Třetí říše. Na jednání je přítomen i Hermann Göring, který dá Háchovi na vybranou – buď podepíše, nebo německá armáda srovná Prahu se zemí. Prezident Hácha, jehož zdraví je vlivem politické i společenské situace podlomené, se zhroutí. Okamžitě je mu přivolána lékařská pomoc a Hácha po několika hodinách tuto „žádost o ochranu“ podepisuje. Teď už Hitlerovi nestojí nic v cestě.

Protektorátní koruna
Protektorátní koruna
Wikipedia commons

Je sychravé ráno, většina země je ještě pokryta sněhem a na naše území vstupuje nacistická armáda. Na ulicích se objevují plakáty, které oznamují, že moc v zemi přebírá Třetí říše. Německé obyvatelstvo okupační vojska nadšeně vítá, Češi se však ve většině případů schovávají ve svých domovech. Po zabrání Sudet již vědí, čeho všeho jsou nacisté schopní a především si uvědomují, že český život pro ně nemá žádnou cenu. Sám Hitler se vydává do Prahy a úředním výnosem zde zřizuje Protektorát Čechy a Morava. Je 15. března 1939 a začíná se psát jedna z nejtemnějších kapitol historie naší země. Kapitola, během které zemřelo v odboji přes 100 000 obyvatel a byla vyvražděna většina židovského obyvatelstva.

Text: Pavla Janoušková

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama