21. května 2022 06:00

Před 31 lety byl zavražděn bývalý indický premiér Rádžív Gándhí. Při atentátu zemřelo dalších 17 lidí

Indický premiér Rádžív Gándhí, muž s pověstí čestného, neúplatného a férového politika, byl zavražděn sebevražednou atentátnicí.

Rádžív Ratna Gándhí se narodil 20. srpna 1944 jako nejstarší syn indické premiérky Indiry Gándhíové. Jeho dědečkem byl Džaváharlál Néhrú, jenž se proslavil především jako vůdce boje o nezávislost Indie a první ministerský předseda nezávislé Indie.

Mladý Rádžív nejprve zamířil na středoškolská studia do Anglie a studoval na Welhamské chlapecké škole a později na Doonské škole v Indii. V roce 1961 se vrátil do Anglie a úspěšně složil maturitu. S vysokoškolskými studii to bylo horší a úspěch ve formě absolutoria se nedostavil. Na první vysoké škole Trinity College v Cambridge strávil necelé čtyři roky. Studoval zde v letech 1962 až 1965, ale inženýrský obor opustil bez vykonání závěrečné zkoušky. Podobné to bylo i na Imperial College v Londýně, kde strávil jen jeden rok.

Během studií v Cambridge se potkal se svojí budoucí ženou, italskou studentkou Antoniou Maino. Vzali se v roce 1968 a měli dvě děti. V té době se naplno projevily Rádžívovy zájmy. Byl vášnivým pilotem, fotografem a radistou. Začal pracovat jako pilot u Indian Airlines. V té době již byla jeho matka Indira Gándhíová ministerskou předsedkyní. Přesto její syn Rádžív nejevil o politiku žádný zájem a odmítal jakékoliv zapojení do veřejného života. Zájem o politiku a veřejný život byl vlastní spíše jeho mladšímu bratrovi Sandžajovi.

Rodinná tragédie na začátku politické kariéry

V roce 1980 postihla rodinu tragédie. Jeho bratr Sandžaj tragicky zahynul při leteckém neštěstí. I když o tom Rádžív zprvu nechtěl slyšet, nakonec ustoupil nátlaku své matky a oznámil svou kandidaturu do parlamentu. Nejspíš díky věhlasu a společenskému uznání jeho rodiny získal v doplňovacích volbách o více než 200 000 hlasů víc než jeho protikandidát. Se zvolením do parlamentu se zároveň stal i politickým poradcem své matky. Aktivně se zapojil i do pořadatelství Asijských her v roce 1982. Během organizace tohoto sportovního klání, pořádaného pod patronací MOV, prokázal značné organizátorské schopnosti. Podařilo se mu totiž zajistit včasné dokončení všech sportovišť a potřebné infrastruktury.

Smrt bratra Sandžaje nebyla jedinou tragédií, která rodinu postihla. Indira Gándhíová byla 31. října 1984 zavražděna svými sikhskými bodyguardy. Politický tlak vyvíjený na Rádžíva Gándhího byl velmi silný. Indický prezident Zaila Singha jej nakonec přesvědčil, aby se ujal uvolněného premiérského křesla po své matce. V historii nezávislé Indie se jednalo o druhý případ tzv. dynastického nástupnictví. Indira Gándhíová patřila mezi populární političky a není tedy divu, že v Dillí propukly násilnosti a lidové nepokoje, během nichž byli napadáni a vražděni příslušníci sikhského etnika. Pomyslný „olej do ohně“ přilil i sám Rádžív Gándhí, když na adresu Sikhů prohlásil: „Když padá obrovský strom, zem pod ním se třese!“ Za tento výrok, kterým de facto schválil násilnosti a zločiny páchané na jednom z početných indických národů, si později vysloužil kritiku.

Legitimní premiér a jeho reformy

Rádžív Gándhí brzy po nástupu do funkce premiéra požádal prezidenta, aby rozpustil parlament a vyhlásil nové všeobecné volby. Rádžív Gándhí měl v té době pověst člověka neposkvrněného politickým životem a nebyl spojován s žádnou politickou aférou. Díky tomu se svou stranou INK porazil všechny své odpůrce a získal absolutní většinou křesel v parlamentu a mohl bez problémů sestavit vládu. Od začátku se projevovala jeho snaha o zlepšení vztahů a hospodářské a vědecké spolupráce s USA. Vláda pod jeho vedením zaváděla rozsáhlé hospodářské a průmyslové reformy. Dovoz západního zboží a technologií umožnilo hlavně snížení dovozních cel a dalších poplatků. V roce 1986 se rozběhl program, jehož cílem byla modernizace a rozšíření indického univerzitního vzdělávání. Díky jeho tvůrčí invenci byla zrušena řada byrokratických nařízení komplikujících soukromé podnikání. Zaváděné reformy se týkaly i bezpečnostní a zahraniční politiky. Indie se začala více otevírat západnímu světu.

Atentát – aneb tragická smrt v duchu rodinné tradice

I když se Gándhího strana INK dostala do opozice, Rádžív Gándhí zůstal politicky aktivní. V rámci předvolební kampaně a ve snaze podpořit kandidáta své strany se 21. května 1991 vypravil do obce Šra Perumpudur. Z dnešního pohledu se to zdá jako nerozum, ale Gándhí ve snaze co nejvíce se přiblížit obyčejným lidem a tím své účasti v předvolební kampani dodat punc bezprostřednosti a lidovosti odmítl účast svých bodyguardů i všechna další bezpečnostní opatření. V okamžiku, kdy jej obklopil nadšený dav příznivců, se k němu protlačila jedna z žen a předala mu kytici. Následně na svém těle odpálila 700 g cyklonitu, nebo chcete-li C4. Společně s Rádžívem Gándhím zemřelo dalších 17 osob.

Z vyšetřování, které bylo bezprostředně po atentátu zahájeno, vyplývá, že akci zorganizovala separatistická organizace Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE). U nás je tato organizace známá spíše jako Tamilští tygři. Údajně mělo jít o pomstu za vyslání indického vojska na Srí Lanku a zločiny, jichž se indická armáda měla dopustit na tamilském obyvatelstvu ostrova. Vyšetřování a následný soudní proces vyústil k obvinění 26 příslušníků LTTE a jejich pravomocnému odsouzení k trestu smrti.

Na místě atentátu byl vybudován památník a na počest Rádžíva Gándhího bylo po něm pojmenováno mezinárodní letiště v Hajdarábádu a Národní park v Nagarhole (Národní park Rádžíva Gánghího).

David Hainall

Externí redaktor Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom