13. dubna 2023 12:01

Zkázu Titanicu neměl způsobit jen ledovec. Populární teorie detailně popisuje utajený požár

Příběh Titanicu zná snad úplně každý. Byl to především romantický celovečerní film v režii Jamese Camerona, díky němuž se zkáza Titanicu vryla do podvědomí každého z nás. Ačkoli toto lodní neštěstí ani zdaleka nepatří mezi ta nejhorší, i v posledních letech vylézají na povrch další zajímavosti a zjištění.

Titanic byl největším zaoceánským parníkem své doby. S délkou 269 metrů a kapacitou až 2 603 pasažérů na sebe svojí majestátností strhl pozornost celého světa. Hlavním posláním parníku byl převoz cestujících a pošty mezi Evropou a Severní Amerikou, jejíž pobřeží cestující ani posádka však nikdy nespatřili. Příběh Titanicu se začal psát 10. dubna 1912, kdy parník vyplul z anglického Southamptonu s cílem New York. Krátce před půlnocí 14. dubna 1912 se však srazil s ledovcem a po necelých třech hodinách klesl na dno Atlantického oceánu. Neštěstí nepřežilo celkem 1 514 osob, mezi nimiž byli i nejbohatší člověk světa John Jacob Astor IV., průmyslník Benjamin Guggenheim, milionářka Margaret Brown a mnozí další.

Čtěte také: Film vs. realita: Skutečný Titanic pohltila mnohem tmavší voda, Rose by zřejmě do půl hodiny umrzla

Za potopení nemůže pouze ledovec, ale i požár

Irský novinář Senan Molony, který Titanic studoval přes 30 let, v roce 2017 poukázal na nový důkaz, jenž naznačuje, že za potopením slavné lodi nestojí pouze ledovec, ale i požár. „Oficiální vyšetřování vysvětluje potopení parníku jako akt boha,“ řekl tehdy Molony deníku The Times. „Je to bouře mimořádných faktorů, které se setkaly společně: oheň, led a nedbalost,“ dodal.

Molony tvrdil, že objevil nový důkaz, který by byl schopen přepsat dějiny zkázy Titanicu. Do rukou se mu totiž dostala fotografie, kterou objevil potomek ředitele společnosti Harland and Wolff, jež Titanic zkonstruovala. Tento snímek pořídil její hlavní inženýr ještě před tím, než Titanic opustil loděnici a vyplul na svoji první a zároveň poslední plavbu.

Fotografie poukazuje na to, že se na trupu lodi objevila devět metrů dlouhá tmavá skvrna. Ta měla být způsobena požárem, který vypukl v uhelném skladu dřív, než Titanic vůbec opustil loděnici v Belfastu. Molonyho konspirační teorie stojí na tom, že oheň pokřivil ocel trupu natolik, že ji do značné míry oslabil, přičemž k oslabení došlo právě v místech, kde ledovec zasáhl loď.

Dle novináře se mohlo celému neštěstí předejít, neboť následky požáru byly majiteli společnosti dobře známy. Ten je ale nechal narychlo skrýt ze strachu, aby nedošlo k dalšímu opoždění první plavby, které by bylo pro společnost zničující. Před vyplutím navíc byla loď spálenou částí natočena k moři, tudíž si žádný cestující ani zvídavý novinář nemohl ničeho všimnout.

Čtěte více: Takhle jste Titanic nikdy neviděli. Nové podmořské záběry ohromují detaily a přivádějí ke smutku

Molonyho teorie samozřejmě byla z mnoha směrů napadena a v podstatě vyvrácena – ať už jde o existenci tmavé skvrny nebo dopad požáru (i kdyby k němu skutečně došlo). Zřejmě vás ale nepřekvapí, že příznivci konspirací Molonyho verzi událostí stále nehodili přes palubu...

Zdroj: The Times

Populární filmy na Prima Zoom