Výročí: 17. ledna 1929 se světu poprvé představil Pepek námořník

Mohutná předloktí, dýmka a špenát, to jsou atributy neodmyslitelně spojené s komiksovou a filmovou postavou legendárního Pepka námořníka.
Pepek námořník
Pepek námořník
Paramount Pictures

reklama

E. C. Segar – muž, který stvořil legendu 

Americký kreslíř Elzie Crisler Segar se narodil 8. prosince 1894 ve městě Chester v americkém státě Illinois. Zemřel v poměrně mladém věku nedožitých 44 let dne 13. října 1938. Přesto dal světu hrdinu, který baví čtenáře komiksů i diváky kreslených filmů dodnes.

Řeč je samozřejmě Pepku námořníkovi, jenž se poprvé objevil v populárním komiksu E. C. Segara Thimble Theatre 17. ledna 1929. Pepek námořník nebo, chcete-li, Popeye the Sailor se v příběhu na pokračování objevil jen jako vedlejší postava. Jeden z hlavních hrdinů tohoto komiksu se ho tenkrát zeptal: „Ty jsi námořník?“ a Pepek na to reagoval se svou později tolik populární vyřídilkou: „Cos myslel? Že jsem kovboj?

Pepek námořník jako součást válečné propagandy
Autor: Volné dílo Pepek námořník jako součást válečné propagandy

Nová postavička si velmi rychle získala značnou popularitu a netrvalo dlouho a vysloužila si své vlastní komiksové příběhy, v nichž se objevuje nejen Pepkův kamarád Whimpy, který nadevše miluje hamburgery, ale i značně vyzáblá Pepkova životní láska Olive Oil a jeho věčný konkurent a padouch Bluto. A Pepek inspiruje i dnes.

Segar se tvorbě příběhů s Pepkem námořníkem věnoval až do roku 1938. Po jeho smrti nastoupila na jeho místo celá řada výtvarníků. K nejvýraznějším osobnostem patřil např. Bud Sagendorf. 

V hlavní roli špenát a fajfka 

Každý autor hledá inspiraci pro své komiksové a literární postavy jinak a jinde. O Elzie Crisleru Segarovi se vědělo, že se inspiruje příběhy lidí, kteří žijí v jeho okolí. Je tak dost pravděpodobné, že reálnou předlohou pro postavu Pepka námořníka se stal jistý Frank Fiegel, přezdívaný „Rocky“. O jeho silových schopnostech kolovaly v Chesteru opravdové legendy. Stejně jako Pepek námořník, i on miloval špenát a téměř nikdy neodkládal svou fajfku. A to prý ani v koupelně. 

Frank “Rocky” Fiegel - inspirace Pepka námořníka
Autor: Volné dílo Frank “Rocky” Fiegel - inspirace Pepka námořníka

Plechovka špenátu dodávala Pepkovi tolik potřebnou sílu a energii v nikdy nekončících bitkách a třenicích s Blutem. Stejně jako pomáhal špenát Pepkovi, pomohl nejspíš i Pepek špenátu. Hned dvě města svádí díky němu boj o titul „hlavní město špenátu“. Texaské město Crystal City přisuzuje svůj obchodní úspěch a 30% zvýšení prodeje špenátu právě příběhům s Pepkem námořníkem. Na Zavala Street mu dokonce v roce 1937 odhalilo sochu. Pozadu nezůstává pochopitelně ani město Chester v Illinois, které slavnému výtvarníkovi Elzie Crisleru Segarovi věnovalo celý park, jemuž vévodí, světe div se, Pepkova socha. V Chesteru navíc sídlí Pepkův oficiální funclub a muzeum. 

Filmový hrdina 

Originalita příběhů s jednoduchým a jasným sdělením by nejspíš jen v komiksové podobě neobstála nebo možná by se Pepek námořník nestal tak slavným. Za vzestupem jeho popularity zcela jistě stojí film. Na filmovém plátně se Pepek námořník v produkci Fleischer Studios objevil 14. července 1933. Jednalo se krátký černobílý animovaný film s názvem „Popeye the Sailor“. Produkce se se rozběhla do té doby neočekávaným tempem. V letech 1933 až 1942 vzniklo v dílnách Fleischer Studios na 109 animovaných filmů. V roce 1942 se tvorba Pepkových příběhů přesunula do Famous Studios, díky nimž do roku 1957 spatřilo světlo světa dalších 122 příběhů. Popularita původně komiksových postaviček neutichá ani v současnosti. Do roku 2003 vzniklo celkem 773 krátkých animovaných filmů a 4 televizní speciály. Nezaměnitelný hlas starého mořského vlka propůjčil Pepkovi Jack Mercer.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama