Výročí: 1. března 1932 došlo k nejslavnějšímu únosu všech dob

Dvacetiměsíční syn Charlese Lindbergha byl unesen a své rodiče již nikdy nespatřil.
Co stojí za únosem? Peníze. A co stojí za vraždou uneseného dítěte?
Co stojí za únosem? Peníze. A co stojí za vraždou uneseného dítěte?
pixabay.com

reklama

Záhadný únos

Na kalendáři se píše 1. března 1932 a pro slavného pilota Charlese Lindbergha bude tento neslavně výroční den již navždy patřit mezi ty nejhorší. Společně se svojí manželkou vychovává syna Charlese, kterého o půl osmé večer ukládají do postele v druhém patře jejich víkendového sídla v americkém městečku Hopewell. Poklidný večer ale po pár hodinách vystřídá těžko představitelná beznaděj. Namísto spícího batolete chůva spatří prázdnou postýlku. Dvacetiměsíční Charles Lindbergh byl unesen a začíná se psát příběh se špatným koncem. Příběh, který je noční můrou každého rodiče.

Nechápající a zmatený Lindbergh si povšiml pootevřeného okna a ležící obálky. Instinktivně popadl pušku a vyběhl spěšně před dům, kde ale nic zvláštního nespatřil. Po dítěti a vetřelci jako by se slehla zem. Tajemná obálka ukrývala výzvu k zaplacení 50 tisíc dolarů. Vyděrač vyplašené rodiče písemným vzkazem upozornil, aby v žádném případě nekontaktovali policii ani veřejnost. Vyděšená rodina i přesto zalarmovala státní policii, která dům a okolí prohledala. Vyšetřovatelé našli zablácené stopy a žebřík, s jehož pomocí únosce vnikl do dětského pokoje. Pachatel však zůstal dál neznámý a jméno dítěte bylo vepsáno mezi pohřešované.

Mediální štvanice

Varování únosců ale nikdo nedbal a do pátrání se zapojilo značné množství policistů, vojáků a civilistů. Blízké i daleké okolí začalo být systematicky propátráváno. Policisté zastavovali projíždějící automobily, kontrolovali mosty, trajekty a další strategická místa. Pátrání bylo ale stále bezvýsledné. Napětí stoupalo a nikdo se neodvážil říct, zdali zapojení státních složek a médií únosce nepřivede na špatné myšlenky. Co když zpanikaří a dítě připraví o život? Tak či onak se na rodinné tragédii snažili očividně přiživit politici a celebrity. Snahu o vypátrání dítěte dokonce projevil uvězněný mafián Al Capone.

Plakát podporující hledání uneseného Linberghova syna
Autor: Volné dílo Plakát podporující hledání uneseného Linberghova syna

Prostřednictvím novin začal s únoscem vyjednávat 72letý John F. Condon. Brzy na to učitel v důchodu únosce vyzval, aby dokázal, že dítě má skutečně on. O pár dní později pošta doručila dětské pyžamko malého Charlese. Únosci bylo nakonec vyhověno a došlo k předání výkupného. Na oplátku neznámý vyděrač poskytl informaci, že se dítě nachází na lodi u pobřeží Massachusetts. Prohlídkou se však dítě najít nepodařilo.

Hrůzný nález

Pátrání nakonec skončilo 12. května 1932, kdy bylo batole náhodně objeveno v mělkém hrobě poblíž dálnice. Happyend se bohužel nekonal, neboť dítě nejevilo známky života. Nařízená pitva stanovila jako příčinu úmrtí úder do hlavy, přičemž doba úmrtí byla odhadnuta na přibližně dva měsíce. Ani neuvěřitelná rodičovská touha se tak neshledala s úspěchem. Dítě bylo mrtvé a pachatel stále na útěku.

Vyšetřování, obvinění, poprava

Pátrání po brutálním únosci a vrahovi zintenzivnilo. Do vyšetřování byli zapojeni zkušení vyšetřovatelé z FBI. Úřady se zaměřily na sledování sériových čísel bankovek, které byly únosci předány jako výkupné. Už v září policie zatkla Bruna Hauptmanna, německého přistěhovalce, u kterého bylo nalezeno zhruba 14 tisíc dolarů z výkupného. Hauptmann vinu a jakoukoliv spojitost s únosem a vraždou popíral. Na svoji obhajobu prohlásil, že peníze obdržel od přítele, který je již po smrti. Nepřímých důkazů se ale našla celá řada. Například dopis nalezený v dětském pokoji byl plný chyb a germanismů, a dokonce se našlo přímé spojení na Condona, jenž s únoscem vyjednával. Podezřelý muž byl již v říjnu téhož roku obviněn z vraždy.

Lindberghův letoun v National Air and Space Museum ve Washingtonu
Autor: Jawed Karim CC BY-SA 3.0 Lindberghův letoun v National Air and Space Museum ve Washingtonu

Hauptmannův proces, o kterém se všude mluvilo jako o procesu století, upoutal pozornost obrovského množství reportérů, spisovatelů, filmových hvězd a široké veřejnosti napříč Spojenými státy. Nejdůležitějším svědkem byl vyjednavač Condon, který Hauptmanna skutečně označil za onoho únosce. Soudní proces se příliš netáhl a na závěr jednoletého řízení porota shledala Bruna Hauptmanna vinného z vraždy prvního stupně. Odsouzenec byl 3. dubna 1936 popraven na elektrickém křesle. K činu se nikdy nepřiznal. Rodina Lindberghova se nakonec přestěhovala do Evropy, neboť nedokázala čelit neutuchající mediální pozornosti.

Kdo byl Charles Lindbergh

Charles Lindbergh (1902–1974) se stal prvním člověkem, který v roce 1927 letecky pokořil vody Atlantského oceánu. Úplně sám a bez mezipřistání sólově přeletěl z New Yorku do Paříže. Dobrodruh ovšem nebyl vždy a všemi oslavován. Po přijetí ceny od nacistického vůdce Hermanna Göringa čelil ostré kritice, která úspěšného dobrodruha označovala za nacistického sympatizanta.

Lindbergh ale i přesto během druhé světové války úzce spolupracovat s americkými leteckými společnostmi, kterým předával důležité informace o stavu německého letectva. Dokonce se účastnil bombardovacích náletů proti Japonsku. Po válce pracoval jako odborný poradce pro americké Air Force a britskou leteckou složku Army Air Corps. Charles Lindbergh se také stal vášnivým ekologem. Život letce ukončila až rakovina v roce 1974.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama