Výročí: 15. března 1939 Hitler zabral Československo

Ta informace zděsila všechny: Hitler zabral Československo.
Vstup nacistů do Brna
Vstup nacistů do Brna
Bundesarchiv Bild 183-E12359

reklama

Okupace Čech, Moravy a Slezska – z pohledu mezinárodního a československého práva se jednalo o nelegální anexi naší republiky a porušení Mnichovské dohody, která byla uzavřena 30. září 1938, tedy o necelých 9 měsíců dříve, a jejímž podpisem získalo Německo území Sudet.

Pro nacistické Německo znamenala okupace však jen další logický krok – Československo totiž bylo zemí bohatou nejen na zbrojní průmysl. Tímto krokem také současně říšský kancléř a diktátor nacistického Německa Adolf Hitler poslal světu jasnou zprávu – nic a nikdo mu nebude stát v cestě.

V předvečer války

Do propuknutí 2. světové války zbývá ještě šest měsíců a Hitler si nemůže v rámci svého plánu na vytvoření třetí říše a ovládnutí světa dovolit žádnou chybu. I proto musí násilná okupace před zbytkem světa vypadat jako pacifikace, kterou si Češi sami přejí. Podněcováním německé menšiny vyvolává na našem území nepokoje a podporuje separatistické tendence Slovenska. Tyto činy vynesou první ovoce Hitlerovi 14. března 1939, kdy slovenský vůdce Jozef Tiso vyhlašuje samostatnost Slovenského státu.

Hitler si od mohutných baterií děl sliboval nadvládu nad Lamanšským průlivem
Autor: archiv Prima ZOOM Hitler si od mohutných baterií děl sliboval nadvládu nad Lamanšským průlivem

Třetí říše a její Protektorát

Ještě ten den následuje ultimátum Maďarska o vyklizení Podkarpatské Rusi a výzva prezidentu Emilu Háchovi, aby co nejdříve vyrazil do Berlína na návštěvu k samotnému Hitlerovi. Hácha poslechne a již o několik málo hodin později mu Hitler oznamuje, že na našich hranicích stojí nacistická armáda. Hácha je nucen podepsat oficiální žádost o ochranu Čech a Moravy ze strany třetí říše. Na jednání je přítomen i Hermann Göring, který dá Háchovi na vybranou – buď podepíše, nebo německá armáda srovná Prahu se zemí. Prezident Hácha, jehož zdraví je vlivem politické i společenské situace podlomené, se zhroutí. Okamžitě je mu přivolána lékařská pomoc a Hácha po několika hodinách tuto „žádost o ochranu“ podepisuje. Teď už Hitlerovi nestojí nic v cestě.

Protektorátní koruna
Autor: Wikipedia commons Protektorátní koruna

Je sychravé ráno, většina země je ještě pokryta sněhem a na naše území vstupuje nacistická armáda. Na ulicích se objevují plakáty, které oznamují, že moc v zemi přebírá třetí říše. Německé obyvatelstvo okupační vojska nadšeně vítá, Češi se však ve většině případů schovávají ve svých domovech. Po zabrání Sudet již vědí, čeho všeho jsou nacisté schopní, a především si uvědomují, že český život pro ně nemá žádnou cenu. Sám Hitler se vydává do Prahy a úředním výnosem zde zřizuje protektorát Čechy a Morava. Je 15. března 1939 a začíná se psát jedna z nejtemnějších kapitol historie naší země. Kapitola, během které zemřelo v odboji přes 100 000 obyvatel a byla vyvražděna většina židovského obyvatelstva.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama