Výročí: 14. března 1879 se narodil geniální fyzik Albert Einstein

Víte, že se Albert Einstein věnoval nejen nekonečnu, ale měl i svou teorii štěstí?
Albert Einstein s druhou manželkou Elsou Einstein v roce 1921
Albert Einstein s druhou manželkou Elsou Einstein v roce 1921
Volné dílo / Underwood and Underwood

reklama

Sláva vědce málokdy přesáhne jeho vlastní obor. Fyzikovi Albertu Einsteinovi, který se narodil 14. března 1879 v bádensko-württemberském Ulmu, se to však bezpochyby podařilo. Autor slavné teorie relativity, který nechápal, jak je možné, ho mají všichni rádi, i když mu nikdo nerozumí, se stal jednou z ikon 20. století.

První tři revoluční vědecké práce vytvořil Einstein již v "zázračném" roce 1905, Nobelovu cenu za fyziku však získal až o 16 let později za vysvětlení takzvaného fotoelektrického jevu. Ve svém životě si vědec s pověstnou hřívou bílých vlasů připouštěl jedinou chybu – že podpořil a svými objevy umožnil vývoj jaderné bomby. Na jejím sestrojení se přímo nepodílel, o to větší však měl strach z jejích důsledků pro lidstvo.

Albert Einstein (vpravo) v roce 1923.
Autor: Wikipedia Commons/Agence de presse Meurisse Albert Einstein (vpravo) v roce 1923.

Einstein, který tvrdil, že jen dvě věci jsou věčné, vesmír a lidská hloupost, byl velký humanista. Bojoval proti nacistické i komunistické diktatuře, mimo jiné protestoval proti procesu s Miladou Horákovou. Čechy a Prahu znal dobře z let 1911 až 1912, kdy zde poprvé získal titul řádného profesora teoretické fyziky.

Většinu svého života Einstein strávil v rodném Německu, odkud jej Hitlerův režim vyhnal do exilu v americkém Princetonu, kde působil až do své smrti 18. dubna 1955.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama