Život v naší sluneční soustavě? Saturnský měsíc Enceladus má k tomu ideální podmínky

Pokud jsou splněny všechny podmínky pro život, nic nebrání tomu, aby na dané planetě skutečně začala vznikat fauna a flóra. Nový objev na jednom měsíci Saturnu ukazuje, že právě tam by mohli být naši budoucí sousedé.
Enceladus má v průměru 500 kilometrů, což je srovnatelné s velikostí Velké Británie.
Enceladus má v průměru 500 kilometrů, což je srovnatelné s velikostí Velké Británie.
Wikipedia Commons/NASA

reklama

Saturnský měsíc Enceladus splňuje všechny podmínky pro existenci života. V aktuálním vydání odborného magazínu Science to tvrdí vědci, kteří se podílejí na výzkumné misi Cassini amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Pro život jsou podle našich měřítek nezbytné tři složky, a to tekoucí voda, zdroj energie pro metabolismus a správné chemické prostředí, především pak uhlík, vodík, dusík, kyslík, fosfor a síra. A právě mise Cassini prokázala, že Enceladus takřka všechno má. Na Enceladu sice dosud vědci neobjevili fosfor a síru, předpokládají ale, že zde jsou.

"Potvrzení toho, že v oceánu malého saturnského měsíce existuje zdroj chemické energie, je důležitým milníkem našeho hledání obydlených světů," prohlásila Linda Spilkerová z Laboratoře proudového pohonu (JPL) NASA.

K největším úspěchům sondy Cassini, která se na průzkum Saturnu a jeho měsíčního systému vydala v roce 1997, patří průlet oblakem par a zmrzlých částic vody nad povrchem Enceladu před dvěma roky. Díky tomu se podařilo zjistit, že pocházejí z oceánu, který se nachází pod ledovým příkrovem planety.

Sonda Cassini je nyní v závěrečné fázi své mise, do které se zapojila také Evropská kosmická agentura (ESA). Aparát svou vesmírnou pouť ukončí letos 15. září vstupem do atmosféry Saturnu, kde zanikne.

ČTK

Saturn, nejlepší fotografie

Saturn je tak fotogenický! Víte, proč?

reklama

reklama