Po 6 letech nastalo v Česku zatmění Slunce. Čím bylo výjimečné a kdy bude další?

Následující desetiletí bude na podobné úkazy obzvlášť bohaté. Co nás čeká?
Největší zatmění Slunce sledovali vědci z NASA nad severní polokoulí
Největší zatmění Slunce sledovali vědci z NASA nad severní polokoulí
NASA

reklama

Vrchol dnešního částečného zatmění v Česku nastal přesně v 12:39 a netradiční podívanou jste si mohli vychutnat velmi pohodlně, neboť Slunce bylo vysoko nad obzorem. Úkaz byl díky tomu viditelný prakticky odkudkoli, například i ze zastavěných oblastí, což nebývá zvykem. Dalšího takto vysoko položeného zatmění se už totiž nikdo z nás nedožije. Dojde k němu až v roce 2179.

Pokud jste ho ale z nějakého důvodu přece jen nestihli, můžete se podívat na video z Hvězdárny a planetária v Brně:

První z mnoha zatmění do roku 2030

Dnešní zatmění je první z osmi, které v následující dekádě budou pozorovatelná i u nás. Toho nejatraktivnějšího se dočkáme 12. srpna 2026, kdy Měsíc Slunce zakryje z 89 procent, užijí si jej ale jen obyvatelé západních Čech. Dojde k němu totiž až navečer a pro lidi z východu naší země bude už Slunce bohužel za obzorem.

Dnešní zatmění sleduje i NASA

Dnešní zatmění Slunce samozřejmě sledují i vědci z NASA, kteří v Sudbury Centre namířili teleskop na severní polokouli a sledují celý proces nad Kanadou a arktickou oblastí, kde je zatmění největší. Na celý proces se můžete podívat ve fascinujícím videu:

Dočkáme se úplného zatmění?

V případě, že byste chtěli vidět zatmění úplné, doporučujeme vyrazit do Španělska. Pokud to v roce 2026 nestihnete, můžete si na 2. srpen 2027 naplánovat dovolenou v Egyptě. Úplné zatmění Slunce je celkem vzácné, na stejném místě zemského povrchu ho můžete pozorovat jen jednou za 400 let a v Česku se ho dočkáme až 2. října 2135. Zajet si pro tento zážitek se tudíž řadě nadšenců rozhodně vyplatí. 

reklama

reklama