Záhadný asteroid Oumuamua prozkoumala SETI – organizace hledající mimozemské inteligence

Vesmírný objekt známý pod názvem Oumuamua už téměř rok a půl odhaluje řadu tajemství. Co jsme se díky němu již dozvěděli?
Tajemné těleso Oumuamua stále odhaluje další novinky.
Tajemné těleso Oumuamua stále odhaluje další novinky.
istockphoto.com

Když předloni astronomové pozorovali první mezihvězdné těleso, které zavítalo do sluneční soustavy, byla to jednak velká sláva, ale současně kolem ní vznikla obrovská kontroverze. Objekt dostal jméno Oumuamua podle havajského výrazu pro Zvěda nebo Posla a od té doby byl intenzivně studován.

Díky tomu, že někteří vědci naznačovali, že by se mohlo jednat o dílo mimozemské inteligence, hodně se o tomto tělese dozvěděla i veřejnost. Na téma Oumuamua vznikly desítky studií a nyní tento kus vesmírného kamene známe skoro lépe než vlastní planetu. Není divu, že vzbudil i zájem organizace SETI (Search for Extra-Terrestrial Intelligence), která má v popisu práce hledání mimozemských civilizací. SETI nyní vydala komplexní zprávu, která vyjde v odborném časopisu Acta Astronautica. Ufologové a příznivci teorie o mimozemském původu Zvěda jsou teď ale smutní – zpráva totiž říká, že z tělesa nevycházejí žádné signály.

„Pátrali jsme po signálu, který by prokázal, že součástí tohoto tělesa jsou nějaké technologie – tedy, že je umělého původu,“ uvedl hlavní autor práce Gerry Harp. „Nenašli jsme nic takového, a to přes značně intenzivní výzkum. Přestože naše pozorování nevylučují ne-přirozený původ Oumuamua, poskytují nám důležitá data, která naznačují jeho pravděpodobný původ.“

Podivný doutník

Některé studie totiž naznačovaly, že toto těleso zřejmě doutníkovitého tvaru se nechová jako žádný známý asteroid nebo kometa. Jedna studie dokonce jasně uvedla, že se zdá, jako by celé těleso Oumuamua bylo jakousi solární plachtou – tedy objektem, který je úmyslně vytvořený tak, aby byl poháněný světlem hvězd. Podle zprávy SETI je sice Oumuamua výjimečná v mnoha ohledech, ale nenašlo se nic, co by naznačovalo, že by mohla být jiného než přírodního původu.

Co víme o Oumuamua?

Astronomové těleso pojmenovali 1I/2017 U1, nebo také Oumuamua. Podle expertů putovala Oumuamua Mléčnou dráhou stamiliony let, než se nakrátko dostala do naší sluneční soustavy. Zmíněné těleso, pravděpodobně asteroid, objevil 19. října teleskop Pan-STARRS 1 na Havaji při pátrání po tělesech v blízkosti Země, jež provádí pro americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Vědce přitom upoutala neobvyklá hyperbolická letová dráha tohoto tělesa, které je tvarem přirovnáváno k doutníku nebo hasicímu přístroji. Následně těleso začaly sledovat i další teleskopy ze Země.

Ve své analýze vědci uvedli, že Oumuamua je docela podobná některým asteroidům naší sluneční soustavy. To je důležité, protože to naznačuje, že složení planet, jako jsou ty naše, by mohlo být typické i pro jiná místa naší galaxie.

Na analýze tělesa pracovaly dvě nezávislé skupiny astronomů. První skupina pod vedením Karen Meech z Havajské univerzity zjistila, že Oumuamua měří na délku asi 400 metrů, šířka představuje přibližně desetinu délky. Těleso, které je svým tvarem podle astronomů velmi neobvyklé, se otáčí kolem vlastní osy, přičemž jedno otočení trvá 7,3 hodiny. Má načervenalou barvu, což podle Karen Meech může naznačovat, že obsahuje organické látky bohaté na uhlík. Lidskému oku by se ale těleso jevilo pravděpodobně tmavě hnědé.
Druhá skupina astronomů vedená Davidem Jewittem z Kalifornské univerzity v Los Angeles se zase snažila odhadnout, kolik mezihvězdných návštěvníků jako Oumuamua se může v naší sluneční soustavě pohybovat. Podle nich jich může být dalších 10 tisíc. Tyto objekty ale zatím nebyly odhaleny.

Nenadálý návštěvník

Vědci uvedli, že každý z těchto mezihvězdných návštěvníků naší sluneční soustavou pouze prolétá. Trvá jim přitom asi deset let, než překonají naši sluneční soustavu a zmizí zpět v mezihvězdném prostoru. Pokud je tento odhad správný, znamenalo by to, že každý rok do naší sluneční soustavy vletí zhruba tisíc takových těles a dalších tisíc ji opustí.

Podle dřívějších vyjádření astronomů Oumuamua přiletěla ze směru od souhvězdí Lyry a z naší soustavy míří k souhvězdí Pegase. Těleso 14. října minulo Zemi ve vzdálenosti kolem 24 milionů kilometrů (přibližně šedesátinásobek vzdálenosti Země od Měsíce).

„Desítky let jsme si mysleli, že takovéto objekty z jiného světa se mohou vyskytovat poblíž naší sluneční soustavy, a nyní máme poprvé jasný důkaz, že existují,“ řekl Thomas Zurbuchen z NASA. „Tento objev otevírá nové možnosti studia utváření slunečních soustav mimo tu naši,“ dodal.

Text: MK

reklama