Výjimečné: Astronom vyfotil dvě komety najednou

Asi to nevíte, ale právě v těchto dnech jsou na obloze k vidění rovnou dvě komety najednou.
FOTO: Wikimedia Commons
FOTO: Wikimedia Commons

reklama

Na úvodním videu je návod NASA, jak komety pozorovat. Vyfotografovat je ale není nic snadného, chce to hodně přípravy, správnou zeměpisnou polohu a ještě k tomu hromadu štěstí. Povedlo se to vědci Yuri Beletskému, který pracuje na astronomické observatoři Las Campanas v poušti Atacama.

Zkušený fotograf namířil na oblohu svůj fotoaparát Canon 5D Mark II, nastavil expozici na 30 sekund a pak jen zmáčkl spoušť. Výsledkem je fascinující fotografie, jakou se podaří pořídit jen jednou za století. V našich zeměpisných podmínkách nemáme šanci, komety byly společně vidět jen z jižní polokoule. Máme však naději spatřit alespoň jednu z nich.

Fotka snů: Záběry Venuše pořízené ze Saturnu

Nedávno objevená kometa s názvem Pan-STARRS se nejvíce přiblížila k Zemi v úterý. Kometa směřující ke Slunci bude pro obyvatele severní polokoule viditelná od čtvrtka.

Kometa, co by satelitem dohodil

Vesmírný útvar, oficiálně známý jako C/2011 L4, se v úterý Zemi přiblížil na 161 milionů kilometrů. Do takové blízkosti se podle všeho kometa, která se při směřování ke Slunci stává stále jasnější, dostala zatím vůbec poprvé. Ke Slunci by se měla přiblížit až na 45 milionů kilometrů.

Vedle tělesa Pan-STARRS by letos ze Země měla být vidět také kometa ISON, která se naší planetě přiblíží v listopadu. Pokud ji nezničí Slunce, mohla by být dokonce tak jasná jako Měsíc. Z jižní polokoule je kometa viditelná už dnes i pouhým okem; v současnosti je prý jasná jako hvězdy Velkého vozu. Na severní polokouli se lidé dočkají od čtvrtka, i když nejlépe prý útvar bude vidět až v další části března.

Kdo chce vidět kometu?

Německá cestovní agentura Eclipse Travel dokonce zorganizovala let pro zájemce, kteří by se chtěli z větší blízkosti podívat na kometu Pan-STARRS. Ta je tento měsíc viditelná ze Země pouhým okem. Cena letenky na dvouhodinový let se pohybuje v rozmezí od 359 do 509 eur (9200 až 13.000 Kč).

Eclipse Travel se spojila s charterovou společností Air Partner a aerolinkami Air Berlin. Vyhlídkový let má vzlétnout 16. března. Kometa Pan-STARRS se má pohybovat zhruba 161 milionů kilometrů od Země. Cestující podle mluvčího Air Berlin poletí letadlem Boeing 737-700, který by se měl pohybovat ve výšce 11 000 metrů. Letadlo nebude zcela zaplněno, aby měli všichni majitelé letenek dobrý výhled. Celková kapacita letadla je 144 cestujících, poletí jich však jen 88.

"Pokud bude dobré počasí a čistý vzduch, určitě uvidíte kometu ze Země," řekl agentuře Reuters Karsten von dem Hagen z Air Berlin. "Ale ve výšce 11.000 metrů jste s největší pravděpodobností nad mraky. Vzduch je zde řidší, čistější a jasnější, což umožňuje lepší sledování komety," dodal. Na palubě bude také odborník na astronomii, který o kometě poskytne bližší informace...

reklama

reklama