Vše, co se ví o pádu meteoritu na Rusko

Rusko nad Uralem dnes zasáhl meteorický roj, událost vyvolala paniku. Co už se o této výjimečné tragédii ví?
art_metoer4_620x349
art_metoer4_620x349

reklama

Dnes ráno 15. února 2013 okolo 9:15 ruského uralského času (4:15 SEČ) došlo k nebývale intenzivní astronomické události nad uralskou oblastí Ruska.

Od jihovýchodu se na tamní ranní obloze rozzářil mimořádně jasný bolid, který krom záře dále provázela hlasitá rázová vlna. Podle dostupných zpráv byla zvuková hladina v některých místech tak vysoko, že roztřásla a rozbila okenní skla v některých místnostech. Po bolidu na obloze zůstala po dlouhé desítky minut jasná kouřová stopa. Samotné meteoritické zbytky dopadly na jižním Urale v Čeljabinské oblasti, asi 1500 km na východ od ruské metropole.

Podívejte se na první záběry kráteru: (edit. redakce: podle některých zdrojů je video podvrh, převzali jsme zprávu ruského televizního vysílání)

 

VIDEO: Tak dnes dopadly na Rusko meteority, které ničily Sibiř

Pád meteoritu byl sledován s úžasem i panikou. Podle dostupných informací se při průvodních jevech zranilo v uralském městečku Satka asi 100 lidí (původní odhad, nyní se hovoří už o 500 lidech) – zejména rozbitým sklem při intenzivní rázové vlně z exploze. Šlo především o studenty a personál vysoké školy ve městě Satka. Meteoritické úlomky pak popadaly volným pádem na zem asi 80 km od centra tohoto města. Podle ruských úřadů tam nejméně jeden meteorit skutečně dopadl.

Kromě zranění se ještě lidé setkali s potížemi tamních mobilních operátorů. Průlet meteoritu na několik minut narušil běžnou funkci zemské ionosféry, která významně ovlivňuje šíření elektromagnetických vln v atmosféře.

Takto explodovala okna budov:

Asteroid, který nás (snad) těsně mine, má cenu skoro 4 biliony korun

Poznámka redakce: Čas uvedený v záznamu je patrně chybný. Pokud si zjistíte čas východu Slunce v Čeljabinsku (viz Hvězdárna ČB - okolo 4:17 SEČ), je bolid viditelný krátce před východem Slunce okolo 4:15 SEČ s nejistotou v minutách (Martin Gembec). Přesný čas úkazu tedy ještě zjišťujeme. Hned po úkazu zaznamenaly ruské tísňové linky nesčetné množství panických telefonátů. Není se čemu divit. Úkaz byl pozorován v ranních hodinách, kdy lidé například cestovali do práce, navíc na velkém území přálo počasí. Na obloze bez jediného většího mráčku se z jihovýchodu objevila jasná „světlice“, která neúprosně cestovala při pohledu z uralské oblasti nad jih, kde se brilantně rozzářila do hodnot patrně o dost vyšších než jas úplňku (patrně okolo -20 magnitudy, tedy "jen" asi stokrát slabší jak Slunce).

V této době došlo k explozi meteoritu a jeho úlomky cestovaly dál k Zemi již poměrně tiše. Pád meteoritu se podařilo zaznamenat několika řidičům aut. Odtud pochází nejzdařilejší videozáznamy kolující nyní na internetu.

Další informace o vlastnostech meteoritu zatím nejsou známy. Rozhodně šlo o mimořádnou astronomickou událost, o které bude ještě další dny až týdny často slyšet.

(oficiální vyjádření České astronomické společnosti)

reklama

reklama