Vnitřnosti meteoritu jsou krásnější, než byste čekali

Jen málokomu se podaří uvidět na vlastní oči meteorit. Natožpak meteorit zevnitř. A už vůbec ne asi nejkrásnější meteorit světa.
Alvordský meteorit
Alvordský meteorit
National Museum of Natural History

reklama

Jde o Alvordský meteorit, který byl objeven roku 1976 v Iowě. Uvnitř něj našli geologové zajímavou strukturu – úžasný obraz jako z plátna moderního malíře. Tento tvar je geologům dobře známý: jde o tzv. Widmanstättenův vzor.

Bývá často k vidění uvnitř železných meteoritů; jeho nádherná struktura vznikla ochlazováním původně horkého jádra nově vzniklého meteoritu. Protože se toto jádro skládá především z niklu a železa, ochlazuje se extrémně pomalu – podle některých teorií jen o jediný stupeň Celsia za celých 1000 let!

Důsledkem těchto fascinujících změn je vrstva krystalů niklu a železa v podobě, jaká na Zemi nemůže nikdy vzniknout.

ANIMACE: Všechny meteority, které kdy dopadly na Zemi

Alvordský meteorit vážil v okamžiku nalezení 17,5 kila – patří tedy k těm větším meteoritům, které známe. Od nálezce si ho koupilo za pouhých 800 dolarů americké National Museum of Natural, kde leží dodnes. Ale to není konec příběhu Alvordského meteoritu: roku 1981 byla objevena jeho druhá polovina, ta vážila asi 14 kilogramů. V celku musel být kámen větší než medicinbal a jeho náraz do Země musel být slyšet na celé kilometry daleko.

Alvordský meteorit, Foto: National Museum of Natural History

Alvordský meteorit, Foto: National Museum of Natural History

 

Podle historických pramenů spadl meteorit na Zemi v prvním desetiletí 19. století.

reklama

reklama