VIDEO: Nejúžasnější let soukromé rakety

O víkendu se vydala na další testovací let kosmická loď spolenosti Virgin. Podívejte se na video!
Spaceship Two
Spaceship Two

reklama

Minulý víkend se zřejmě zapíše do dějin kosmonautiky zlatým písmem. Především v tom, že všechny dosažené úspěchy se týkají soukromých společností, které se vrhly do vesmírného byznysu...

V neděli dorazila americká nákladní loď Cygnus po více než dvoudenní cestě k Mezinárodní vesmírné stanicí (ISS). Oznámila to americká vesmírná agentura NASA. Cygnus přivezl kosmonautům téměř půldruhé tuny nákladu včetně potravin a opožděných vánočních dárků.

V režimu komerčního letu cestovala zásobovací loď společnosti Orbital Sciences k ISS poprvé. V letošním roce by Cygnusy měly k ISS letět ještě dvakrát a dopravit tam celkem 5,5 tuny nákladu. Podle NASA čeká Orbital Sciences do roku 2016 nejméně osm takovýchto misí.

Podívejte se, jak Cygnus zakotvil u ISS:

Cygnus ve čtvrtek vynesla na oběžnou dráhu nosná raketa Antares z kosmodromu NASA Wallops. Nový vesmírný "kamion" na ISS dopravil především potraviny a vybavení pro posádku. Na palubě má ale i náhradní součásti a vědecké experimenty. Na přípravě a provedení 23 výzkumných pokusů se podle NASA podílelo 10 000 studentů. V rámci jednoho z nich například poslali na ISS mravence, aby porovnali rozdílnost jejich chování ve vesmíru a na Zemi.

Test snů

Společnost Virgin zase provedla už třetí test futuristické rakety Spaceship 2. Tento byl jednoznačně nejúspějšnější – fantastickému stroji se podařilo vyletět do výšky přes 21 000 metrů a překročit rychlost 1,4 Mach.

Tento test definitivně potvrdil, že právě Spaceship2 bude zřejmě v budoucnosti strojem, který bude do vesmíru vynášet soukromé turisty. Takových projektů je mnoho – a jsou výrazně levnější než ty, které míří přímo do kosmu. Jejich odhadovaná cena se pohybuje mezi 4–10 miliony korun. Nejvíc si na tomto poli můžeme slibovat právě od Richarda Bransona a jeho společnosti Virgin Galactic. Jedna letenka u ní stojí 4 miliony korun – a dodnes se na tuto akci přihlásilo už 500 osob, údajně také několik Čechů a Slováků.

Jedním z prvních by měl být podle informací ČTK slovenský podnikatel Roman Grešák. Let by měl trvat zhruba hodinu; během něj letoun vystoupá ze základny v Mohavské poušti v USA nebo z karibského ostrova Curaçao do výše 103 kilometrů nad zemský povrch. Turista se bude na tuto misi připravovat jen tři dny, do vesmíru pak vyletí v malé raketě, vždy jen jeden turista a pilot.

Milování ve vesmíru

Sex ve vesmíru je smrtelně nebezpečný

reklama

reklama