VIDEO: Náraz meteoritu do Měsíce během jeho nedávného zatmění

Díky tomu, že tisíce lidí sledovaly zatmění Měsíce, podařilo se zaznamenat náraz kusu materiálu z komety do měsíčního povrchu. Zaznamenáte na videu záblesk?
Do Měsíce vletěl kus komety
Do Měsíce vletěl kus komety
pixabay.com

reklama

Záblesk na Měsíci

Pondělní úplné zatmění Měsíce doprovázel zajímavý úkaz, kdy do souputníka Země narazil meteorit. Dopad zaznamenaly teleskopy v řadě zemí, neboť ho doprovázel jasný záblesk, uvedla v noci na dnešek agentura AP. Událost zachytili i čeští pozorovatelé.

Španělský astrofyzik José María Madiedo se domnívá, že na lunární povrch dopadla část horniny z komety. Madiedo uvedl, že Měsíc čelí dopadům vesmírných těles běžně, což dokládá povrch posetý krátery. Zemi v těchto případech na rozdíl od Měsíce chrání atmosféra, ve které meteority ve většině případů shoří.

Video nárazu

Náraz meteoritu do Měsíce

Odborníci včetně Madieda se shodují, že pondělní dopad byl vůbec první, který se podařilo zpozorovat během měsíčního zatmění.

"Z českých fotografů se úkaz podařilo zaznamenat Liboru Hašplovi přes dalekohled s průměrem 0,2 metru z Velkého Oseku nebo členům astronomického kroužku na pardubické hvězdárně," uvedl na svém webu fotograf a astronom Petr Horálek. Sám úkaz snímal na kapverdském ostrově Boa Vista teleobjektivem. Kratičký záblesk je také patrný na videu z brněnské hvězdárny a planetária.

ČTK

reklama

reklama