Unikátní záběry ukazují úprk ze zaplaveného vesmírného modulu. Astronauta zachránila pohotová reakce

Kosmické závody mezi Sovětským svazem a USA ohrožovaly řadu astronautů na životě. Virgil Grissom se musel zachránit z potápějícího se modulu. Naštěstí se rozhodl správně.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Objevování vesmíru: Velké milníky 3 - Mercury-Redstone 4

reklama

Kosmické závody, které probíhaly mezi Sovětským svazem a USA, měly nejen vědecký potenciál, ale i silný politický podtext. Americký kosmický výzkum, konkrétně program Mercury, byl odpovědí na let Jurije Gagarina do vesmíru. Tato událost se stala pro Američany obrovskou motivací a výzvou zároveň. Když už nemohli být první ve vesmíru, mohli být první na Měsíci. Všemu ale předcházela léta výzkumů a tisíce testů.

Let Virgila I. Grissoma sice není považován za kosmický let v klasickém slova smyslu, neboť šlo o let balistický, suborbitální. I tak ale musel být start několikrát ohrožen a na jeho konci čekalo Grissoma nepříjemné překvapení.

Nálož ve dvířkách

Samotný let probíhal bez problémů, návratový modul dopadl na padácích do oceánu v místech, kde hlídkovala helikoptéra amerického námořnictva, takže vše vypadalo na další, byť dílčí, úspěch americké astronautiky. Stačilo se nechat vyzvednout.

Virgil Grissom dokázal na nehodu modulu reagovat pohotově
Autor: Getty Images Virgil Grissom dokázal na nehodu modulu reagovat pohotově

Dvířka návratového modulu byla sice připevněna 70 šrouby, ale pokud by se aktivovala nálož v drážce, mohla být v případě nouze odstřelena. K aktivaci mohlo dojít jak zvenčí, tak zevnitř. Jenže ve vlnách se dvířka samovolně odpálila a modul se začal plnit vodou. Grissom měl v ten moment na výběr dvě možnosti: vylézt ven, nebo čekat na blížící se helikoptéru a doufat, že ho včas vyzvedne. Zvolil první možnost. Než se podařilo modul zachytit, bylo v něm tolik vody, že ho helikoptéra nebyla schopná z vln vyzvednout, nechala ho tedy klesnout ke dnu i se všemi údaji, které zůstaly uvnitř.

Samotný Grissom se musel udržet na hladině v nepohodlném skafandru plném vody do doby, než jej vytáhl naviják umístěný na helikoptéře. Vypadalo to, že utopený modul je nadobro ztracený, v roce 1999 se jej však konečně podařilo z hlubin vylovit.

reklama

reklama